سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر انجمن پارک‌های علمی کشور گفت: در شیوه‌ تولید و ثروت‌افزایی مبتنی بر دانش و اندیشه، منابع محدودی وجود نخواهد داشت و از آنجا که در این شیوه از تولید ثروت، منابع دانشی مورد استفاده هستند بر خلاف اندیشه فیزیکی که منابع رو به کاهش می‌روند، بر میزان آن افزوده خواهد شد.

دبیر انجمن پارک‌های علمی کشور با تاکید بر اینکه هر اندازه داشته‌های علمی خود را در قالب پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی گسترده کنیم مادامی که این داشته‌ها به صورتی ملموس خودشان را نشان ندهند نمی‌توان بر آن‌ها به عنوان یک آورده دارای ارزش افزوده تکیه داشت، تصریح کرد: دانش تولید‌شده توسط مراکز علمی و فناور و دانشگاه‌ها، ارزش‌های بالقوه‌ای هستند که تا به مرحله تولید و سودآوری نرسند و به ارزش‌های ملموس تبدیل نشوند، فاقد ارزش تجاری هستند.

جلیل خاوندگار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه در بیان بعد فرهنگی این قضیه با دو شیوه و سبک زندگی متفاوت روبه‌رو هستیم، اظهار کرد: از اینرو هریک از این دو شیوه زندگی می‌تواند در پیشرفت اقتصادی یک کشور تأثیر گذار باشد. برخی جوامع به داشته‌های ملموس و عینی بیشتر از داشته‌های ناملموس و معنوی تأکید دارند و اصطلاحا فیزیکی هستند.

وی ادامه داد: در مقابل، جوامعی هستند که رویکردشان غیر‌ملموس‌تر بوده و شیوه زندگی آنها مبتنی بر اندیشه و دانش است. شیوه زندگی مبتنی بر دانش و اندیشه این مزیت را داراست که بنیان‌های دانشی و علمی محدودیتی ندارند و استفاده از بنیان‌های دانشی در مسیر تجاری‌سازی و تولید ثروت، می‌تواند به افزایش دانش کمک کند و اصطلاحا ارزش افزوده داشته باشد.

این مدرس دانشگاه با تاکید براینکه هر اندازه داشته‌های علمی خود را در قالب پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی گسترده کنیم مادامی که این داشته‌ها به صورتی ملموس خودشان را نشان ندهند نمی‌توان بر آنها به عنوان یک آورده دارای ارزش افزوده تکیه داشت، تصریح کرد: دانش تولید‌شده توسط مراکز علمی و فناور و دانشگاه‌ها، ارزش‌های بالقوه‌ای هستند که تا به مرحله تولید و سودآوری نرسند و به ارزش‌های ملموس تبدیل نشوند، فاقد ارزش تجاری هستند. به طور دقیق جایگاه و ارزش تجاری‌سازی در این جاست که یک ارزش نهفته را به یک ارزش واقعی و سودآور و اصطلاحاً سرمایه‌ جاری مبدل می‌سازد.

خاوندگار اظهار کرد: برای قدرتمندتر کردن تجاری‌سازی، می‌بایست به ارزش‌های علمی بالقوه‌ موجود در کشور توجه ویژه‌ای داشته باشیم. دانشگاه‌ها به عنوان مراکز تولید علم یکی از همین ارزش‌های بالقوه هستند. یک شرکت دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری نیز از ارزش‌های بالقوه‌ای است که با تمرکز بر تجاری‌سازی علمی می‌تواند سودآوری بسیار بالایی داشته باشد.

خاوندگار افزود: باید توجه داشت حوزه‌ تجاری‌سازی علوم و تبدیل ارزش‌های ناملموس و غیر‌قطعی، به ارزش‌‌های جاری و نهایتاً تجاری‌سازی، می‌طلبد که دانشگاه به عنوان یکی از بازیگرهای این میدان، نقش مؤثری ایفا کند. در تولید سود از دانش باید دانشگاه‌ها را حساس کنیم. طی سالیان اخیر، دانشگاه‌ها به نسبت مقوله آموزش حساس شده‌اند. اخیرا نسبت به مسئله پژوهش نیز حساسیت در دانشگاه‌ها ایجاد شده و اگر دانشگاه‌ها به تجاری‌سازی حساس شوند با یک گذر مهم و تاریخی روبه‌رو خواهیم شد. باید بتوانیم عملاً داشته‌های دانشی را با سازوکارهایی که در دانشگاه‌های کشور ایجاد می‌کنیم، به مرز تولید ثروت برسانیم.

این کارشناس با بیان اینکه نباید از تأثیر انکار ناشدنی فرهنگ‌سازی در تجاری سازی غافل شد خاطرنشان کرد: تأکید ویژه فرهنگ دینی بر کسب ثروت بر پایه اندیشه و تفکر می‌تواند ما را بسیار کمک کند. بالاترین معارف و روایات دینی از نوع علمی و اندیشه‌ای هستند و جامعه را به استفاده از اندیشه و منابع دانشی ترغیب و سبک زندگی با سرمایه‌هایی مبتنی بر اندوخته‌های دانشی را در مسیر سعادتمندی پیشنهاد می‌کنند.

دبیر انجمن پارک‌های علمی کشور ادامه داد: تولید ثروت اگر بر پایه اندیشه و دانش‌افزایی مثبت باشد، مسلماً ارزش‌افزوده‌ بسیار بالاتری نسبت به تولید ثروت با رویکرد فیزیکی خواهد داشت و حاصل کار مبتنی بر دانش بسیار مفید، روشن و اثر‌بخش خواهد بود. از اینرو مهمترین گام در حوزه فرهنگ‌سازی در باب اهمیت تجاری‌سازی و تولید ثروت مبتنی بر علم، تکیه و ترویج آموزه‌های دینی و باور‌های عرفانی و اسلامی است که بر تولید ثروت و اندوخته مبتنی بر علم و دانش اهمیت بسیاری قائل شده‌اند.

خاوندگار گفت: خوشبختانه با تجربه خوبی که در حوزه پارک‌های علم و فناوری به دست آورده‌ایم موفق شده‌ایم به پیشرفت‌هایی در مسیر تجاری‌سازی دست یابیم اما در ابتدای راه هستیم و مسیری طولانی تا دست‌یابی به عرصه تولید ثروت از طریق دانش داریم.

خبرنگار: ۲۸۰۲۱