سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از وجود ۱۵۰ شرکت تولیدکننده محصول نانو در کشور خبر داد و گفت: ۸۰ درصد این شرکت‌ها تک‌محصوله هستند.

نانو

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر علی‌محمد سلطانی در چهارمین دوره مجمع اقتصاد فناوری نانو که صبح امروز در سالن همایش‌های پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، از راه‌اندازی بانک جهانی محصولات نانو در ستاد توسعه فناوری نانو خبر داد و افزود: این بانک در اسفندماه سال ۹۴ تاسیس شده است.

وی هدف از راه‌اندازی این بانک را پایش محصولات فناوری نانو در بازارهای جهانی و کاربردهای متنوع آنها در صنایع کشور ذکر کرد و ادامه داد: در این بانک پنج هزار محصول مبتنی بر نانوفناوری که از سوی ۶۲۸ شرکت از ۴۵ کشور تولید شده‌اند، معرفی شده است.

سلطانی با اشاره به وضعیت شرکت‌های فعال در حوزه نانوفناوری در کشور، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۵۰ شرکت در حوزه تولید محصولات نانوفناوری وارد شده‌اند که کیفیت محصولات آنها نسبتاً مطلوب است، ضمن آنکه محصولات آنها دارای کاربردهای متنوعی است.

وی در عین حال با اشاره به برخی از ضعف‌های شرکت‌های فعال در حوزه نانو یادآور شد: ۸۰ درصد شرکت‌های فعال در حوزه نانو یا تک‌محصولی هستند و یا اینکه اگر چندین محصول تولید می‌کنند، کالاهای آنها مشابه یکدیگر است.

سلطانی مواجه شدن این شرکت‌ها با شکست در بازارهای کشور را از دیگر نقاط ضعف این شرکت‌ها نام برد و ادامه داد: شرکت‌های فعال در این حوزه که محصولی را توسعه می‌دهند، محصول آنها با بازارهای داخلی همخوانی ندارند، علاوه بر آن این شرکت‌ها وابستگی بسیاری به حمایت‌های دولتی دارند.

مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو دلیل شکست این شرکت‌ها را طمع آنها به یک محصول خوب و بهترین محصول دانست و اضافه کرد: داشتن بنگاه‌ها و شرکت‌های پایدار موجب بزرگ شدن آنها خواهد شد و این امر می‌تواند مزایای زیادی برای کشور داشته باشد.

به گفته وی، دسترسی شرکت‌های بزرگ به منابع مالی و توزیع کالاها، توان سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه و نوآوری از جمله مزایای این شرکت‌هاست.

سلطانی تاکید کرد: برای پایداری اقتصاد نانو پیشنهاد می‌شود که ۱۵۰ شرکت تولیدکننده محصولات مبتنی بر نانو به یکدیگر متصل شوند.