دانشکده قروه سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – قروه- پروژه دانشکده صنعت و معدن قروه با گذشت ۴ سال از زمان کلنگ زنی و آغاز به کار عملیات ساخت و ساز، هنوز با پیشرفت ۳۰ درصدی خواب است و در انتظار نگاه اعتباربخش برای تکامل است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، طرح‌های زیادی به نام آبادانی و توسعه برای قروه مصوب شده این در حالی است که برخی از این طرح‌ها غیر کارشناسی و بدون مطالعه می باشد که نبود اعتبار در کنار تخصیص های قطره‌چکانی، آنها را پیر کرده است.

طولانی شدن ساخت بسیاری از پروژه‌ها، آن‌ها را از هدفی که در زمان آغاز اجرا برایشان در نظر گرفته شده بود، دور کرده و اینک قروه با طرح‌های بزرگ و کوچک، کارشناسی نشده و بی‌مطالعه مواجه است که تکمیل آن‌ها آرزویی شده که بر دل اهالی شهرستان مانده است.

پروژه هایی که گرچه با لبخند و صلوات کلنگ آنها بر زمین می خورد اما تا به رشد و تکمیل شدن برسند باید در چرخه نگاه های مدیریتی به اقتصاد کشور، زیر و رو شوند.  

یکی از این پروژه ها «دانشکده صنعت و معدن قروه» است که با تغییر کاربری از زمینی که قرار بود به تأسیس بیمارستانی در قروه برسد همچنان برای ادامه بقای خود چهار سال است درجا می زند.

پروژه ای با خواب دو ساله

در حوالی میدان بلال در گذر سمت راست، ساختمانی با نام دانشکده صنعت و معدن وابسته به دانشگاه کردستان  در حال احداث است که به گفته مسئولان نقش پر رنگی در توسعه فرهنگ و علم منطقه دارد و قرار است نیروی انسانی ماهر باتوجه به پتانسیل های موجود در شهرستان تربیت کند.

دانشکده صنعت و معدن با توجه به مصوبات دور اول سفر دولت دهم به کردستان و پیگیری های صورت گرفته از سوی مسئولان استان، مجوز لازم برای احداث و راه اندازی در شهرستان قروه را گرفت. این مجوز از کمیسیون ماده ۳۲ اخذ شد و قرار بود در قالب بودجه سال ۹۰ کشور تأمین اعتبار شده و در کوتاهترین زمان ممکن شاهد آغاز عملیات اجرایی و ساخت و ساز آن باشیم اما گویا وقفه ای دوساله باعث شد عمر این پروژه به درازا بکشد.

عنوان پروژه: دانشکده صنعت و معدن

تاریخ شروع پروژه: خرداد ماه سال ۹۲ 

عمر پروژه: ۲ سال

میزان تأخیر تکمیل پروژه نسبت به زمان اولیه: ۲ سال، این پروژه به دلیل کمبود بودجه به مدت یک سال و ۶ ماه تعطیل بوده است.

میزان پیشرفت فیزیکی: نزدیک به ۳۰ درصد

مساحت پروژه: ۵ هزار و ۵۰۰ مترمربع

محل اجرا: شهرستان قروه

پیمانکار پروژه: شرکت نمایان غرب

مشاور پروژه: شرکت مهندسین مشاور منیت

کاربری یا دلیل اهمیت پروژه: احداث واحدهای آموزش عالی باعث جهش در توسعه و ارتقاء وضعیت شهرستان می شود.

سال تغییر کاربری احتمالی در طول ساخت: اواخر سال ۹۱ و اوایل سال ۹۲ از بیمارستان به دانشکده تغییر کاربری داده شد.  

سال تغییر احتمالی پیمانکار: تغییری نداشته است.

چرایی تأخیر در اتمام پروژه: وجود مجوز موقت و کمبود اعتبارات با تخصیص های قطره چکانی

دستگاه‌های مسئول برای پیگیری اتمام پروژه: سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت علوم  

کل اعتبارات هزینه شده برای پروژه تاکنون: سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان  

میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه: نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان

واگشایی مشکلات

این پروژه در طی این مدت در مجموعه اهداف مدیران و نامزدهای انتخابات در گردش بوده و هر بار صحبت از تلاش برای اتمام آن شده اما این حرف ها گزینه های مانده روی میز بوده و به مرحله عمل نرسیده اند.

اهمیت این پروژه باعث شد شامگاه دوشنبه نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی به همراه رئیس دانشگاه کردستان در بازدیدی به واگشایی گره کور این پروژه بپردازند.

آنچه مهم است تأکید اتمام این دانشکده در مصوبات سفر دولت یازدهم به استان کردستان بود که نیاز به پیگیری و رفع معضلات پیش رو دارد.

در همین زمینه نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت بسیار بالای این پروژه اظهار داشت: «اگر بخواهیم نیروی انسانی توسعه یافته داشته باشیم باید از دانشگاه ها شروع کنیم که اگر به این مراکز علمی توجه شود می توان توسعه انسانی را شاهد بود که با تربیت این نیروی انسانی قطعاً توسعه اقتصادی هم شکل خواهد گرفت.»

به گفته «علیمحمد مرادی» برای توسعه اقتصادی منطقه باید دانشگاه ها احیا شوند، چرا که توسعه اقتصادی به توسعه انسانی ماهر و تحصیل کرده بسته است.   

وی با بیان اینکه شهرستان قروه منطقه ای مخاطب پسند است، افزود: «به دلیل قرار گرفتن قروه در موقعیت جغرافیایی مناسب و امکان بهره مندی دانشجویان از منابع معدنی غنی موجود، حضور علاقه مندان از سراسر کشور را می توان دید.»

مرادی با تأکید بر حل مشکلات موجود، بیان کرد: «دانشگاه ها عامل توسعه فرهنگی همگام با پیشرفت علم و دانش هستند لذا برای تکمیل این پروژه نیازمند همیاری و همکاری ارگان های مربوط هستیم.

پروژه دانشکده صنعت و معدن قروه با پیشرفت ۱۰ درصدی به مدت یک سال و ۶ ماه در خواب اعتبارات به سر برد و بعد از این وقفه با ۲۰ درصد رشد بیدار شد. این در حالی است که «صلاح الدین فتح الهی»؛ مهندس ناظر مشاور پروژه معتقد است در حال حاضر وضعیت اجرایی پروژه نیمه تعطیل بوده لذا برای جلوگیری از تعطیلی کامل نیازمند حل مشکل اعتبارات هستیم.

به گفته وی پیمانکار پروژه تاکنون مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان را خود شخصاً پرداخت کرده که بازپرداخت هزینه کرد مذکور انجام نشده است.

فتح الهی قرارداد برای اتمام پروژه را دو ساله دانست و عنوان کرد: «چنانچه اعتبار کافی پرداخت می شد در مدت زمان پیش بینی شده کارهای عمرانی اتمام می یافت لذا اگر مشکل بودجه حل شود تسریع در اجرای کارها صورت می گیرد.»

اتمام پروژه؛ پیشرفت شهرستان

این پروژه در سطح استان نسبت به موارد مشابه دیگر دارای بیشترین زیربناست چرا که در شهرستان های سقز و بیجار چنین دانشکده ای با مساحت ۳ هزار و ۵۰۰ متر در حال ساخت و ساز است.  

شهروندان قروه ای احداث دانشکده صنعت و معدن را عامل رونق منطقه می دانند و معتقدند هرچه واحدهای علمی در شهرستان گسترش یابد پیشبرد علمی را به همراه دارد.

گرچه مردم قروه به دلیل اینکه بارها مسئولان امر قول مساعد برای اتمام پروژه های نیمه تمام داده اند، دیگر امید به تکمیل شدن این پروژه ندارند اما همچنان رج به رج صبوری به نگاه انتظارشان می زنند و بر این باورند که فقط مقداری همت و نگاه ارزشمند برای توسعه شهرستان نیاز است.  

شاید نگاه علمی به پروژه مذکور باعث شده شهروندان قروه ای نگاه دقیق تری به این مسئله داشته باشند چرا که آینده تحصیلی فرزندان خود را با وجود دانشکده صنعت و معدن در داخل شهر روشن تر می بینند.

اهمیت این مسئله تا حدی است که رئیس دانشگاه کردستان در جریان بازدید از این پروژه، بهره برداری آن را خدمتی ویژه به مردم قروه دانست.

فردین اخلاقیان دانشگاه ها را از ارکان اساسی جامعه در راستای توسعه خواند و گفت: «خدماتی که دانشگاه ها ارائه می دهند از لحاظ اشتغال و درآمد مهم است لذا افتتاح این طرح در راستای شکوفایی قروه مؤثر خواهد بود.»

به گفته وی این دانشکده وابسته به دانشگاه دولتی بوده و با معیارهای دولتی اداره خواهد شد و در صورت بهره برداری ابتدا با ظرفیت پایین تر آغاز به کار کرده و با جذب اساتید و تأسیس رشته های مختلف به مرور زمان پذیرش دانشجو بیشتر خواهد شد.

اخلاقیان با اشاره به بحث آمایش سرزمین، تصریح کرد: «امروزه تلاش بر این است که رشته هایی متناسب با منطقه آموزش داده شود لذا در نظر گرفتن پتانسیل ها و نیازهای موجود برای این دانشکده مدنظر است.

به گفته رئیس دانشگاه کردستان این پروژه با مشکلاتی روبرو است از جمله اینکه دارای مجوز موقت یک ساله که تمام هم شده می باشد که این مهم شاید الآن به چشم نیاید اما بعد از بهره برداری برای آغاز به کار معضلی جدی خواهد بود و دیگر اینکه مثل همیشه تخصیص بودجه مانعی برای اتمام آن می باشد که نیاز است پیگیری و به رفع مشکل سرعت داده شود که اگر این موارد برطرف شوند می توان به بهره برداری از این دانشکده طی دو سال آینده امیدوار بود.  

در هر صورت این پروژه نیمه تمام که قد برافراشته و در انتظار شکل گرفتن و رشد است این روزها برای رسیدن به راه تکمیلی خود، فریاد اعتبار در نهان دارد. پروژه دانشکده صنعت و معدن قروه از چنان اهمیتی برخوردار است که تمامی نگاه های اقتصادی، فرهنگی، علمی، تولیدی و … را به خود گرفته به طوری که اتمام آن مهر تأییدی بر پیشرفت شهرستان خواهد بود.