سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – بر اساس جدیدترین رده‌بندی موسسه نوآوری و فناوری سیامگو اسپانیا در سال ۲۰۱۶میلادی، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در رده ۵۸۱ در میان ۴ هزار دانشگاه جهان قرار گرفت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا غفارزاده، مدیرکل امور بین‌الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اعلام خبر فوق، با بیان اینکه موسسه نوآوری و فناوری سیامگو اسپانیا )www.scimagoir.com هر ساله به بررسی و رده‌بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس شاخص‌های ترکیبی می‌پردازد، گفت: این موسسه داده‌های خود را از اسکوپوس می‌گیرد، بنابراین مقالات منتشر شده در مجلات معتبر علمی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی شاخص سیامگو را یک شاخص ترکیبی دانست و افزود: این شاخص بر سه مساله اصلی اهمیت علمی پژوهشی مقالات یعنی میزان تأثیرگذاری، نوآوری و میزان ارجاعات ملی و جهانی به تارنمای دانشگاه تمرکز دارد. بنابراین عمدتا این شاخص نشان‌دهنده توان پژوهش و نوآوری است و نشان می‌دهد وب سایت دانشگاه مربوطه تا چه اندازه مورد توجه ملی و جهانی قرار دارد.

وی با اشاره به جایگاه ۵۸۱ واحد علوم و تحقیقات در بین دانشگاه‌های مطرح جهان در رده‌بندی سال ۲۰۱۶ میلادی سیامگو، اظهار کرد: بر اساس این رده‌بندی جهانی واحد علوم و تحقیقات در طول دوره ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ میلادی مرتبا در حال بهبود و ارتقای جایگاه علمی و پژوهشی بوده و از رتبه ۷۷۳ در سال ۲۰۰۹ به رده ۵۸۱ در سال جاری میلادی رسیده است.

دکتر غفارزاده با اشاره به رتبه ۱۰ در بین دانشگاه‌های کشور ادامه داد: واحد علوم و تحقیقات توانسته است بعد از ۹ دانشگاه دولتی پرسابقه و معتبر کشور در جایگاه ۱۰ کشوری قرار گیرد و در رده نخست واحدهای دانشگاه آزاداسلامی و نیز دانشگاه‌های غیردولتی در کشور قرار گیرد.

دکتر غفارزاده با تاکید بر آنکه هدف واحد علوم و تحقیقات دستیابی به رده‌های بالاتر جهانی و کشوری است، بهبود مستمر جایگاه این واحد دانشگاهی در رده‌بندی دانشگاه‌ها در سطح ملی و جهانی را  مستلزم تلاش دانشجویان و اساتید دانست و افزود: افزایش تعداد مقالات باکیفیت با ضریب تأثیر بالا می‌تواند در ارتقای رتبه واحد علوم و تحقیقات موثر باشد.

وی کسب این جایگاه در این رده‌بندی را دستاورد و حاصل تلاش مدیران، اساتید، دانشجویان و کارکنان این واحد ارزیابی کرد و گفت: مدیریت راهبردی رییس دانشگاه آزاد اسلامی و رهنمودهای رییس هیات امنای این دانشگاه در نیل به این رتبه موثر بوده است.