سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با تاکید بر اینکه ۶۸ درصد دانشجویان این دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند،گفت:در حال حاضر نسبت اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی یک به ۱۲ است که با توجه به تحصیل بیشتر دانشجویان در دوره‌های ارشد و دکتری این نسبت باید یک به ۶ کاهش یابد.

دکتر حمیدرضا خرم خورشید درگفت و گو با ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار کرد:  بیش از ۶۰ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور وجود دارد و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به دلیل وجود برخی رشته ها نظیر مددکاری،‌ مشاوره، توانبخشی،‌گفتاردرمانی، شنوایی سنجی، فیزیوتراپی، طب سالمندی، طب اعتیاد، مددکاری، مشاوره ،  رفاه اجتماعی، روانشناسی، مدیریت خدمات توانبخشی و غیره  از جمله دانشگاه‌های زیر نظر وزارت بهداشت است که با سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی فرق می کند و برخی از دروس این رشته‌ها توسط اساتید رشته های علوم انسانی تدریس شود.

وی در ادامه با اشاره به تحصیل ۶۸ درصد دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتر تصریح کرد:  وقتی در دانشگاهی دانشجویان بیشتری در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری  تحصیل کنند. لازم است تعداد اعضای هیات علمی آن دانشگاه نیز با دانشگاه‌های دیگر متفاوت و بیشتر از نرم کشوری باشد. در حال حاضر نرم کشوری اعضای هیات علمی برای رشته های علوم پایه یک به ۱۱ دانشجو است و این تعداد در رشته های علوم بالینی یک به ۱۷ است اما در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی این میزان یک به ۱۲ است.

دکتر خرم خورشید همچنین گفت:  در حال حاضر ۲۲ گروه آموزشی، ۸ مرکز تحقیقات، ۱۴۹ عضو هیات علمی و ۱۸۵۰ دانشجو در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی وجود دارند و باید حداقل نسبت دانشجو به استاد در این دانشگاه به یک به ۶ کاهش یابد.

رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در پایان از برنامه این دانشگاه برای راه‌اندازی سه رشته آموزشی “بهزیستی محیطی”، “سایبرنتیک پزشکی” و”پزشکی قانونی بیماری های روانی” تا سال آینده خبر داد و افزود: در حال حاضر برنامه راه اندازی این سه رشته در دوره‌های کارشناسی ارشد در شورای گسترش دانشگاه تصویب  و برنامه آموزشی این رشته ها نیز نوشته شده است در صورت تصویب در وزارت بهداشت، تا مهر سال آینده دانشجو پذیرش می کنیم. همچنین در نظر داریم رشته بیوانفورماتیک در دوره کارشناسی ارشد را نیز ایجاد کنیم که هنوز در مرحله مقدماتی نوشتن برنامه آموزشی آن هستیم.