سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استعدادهای برتر و افرادی که در المپیادها و مسابقات ورزشی مقام می‌آورند به فدراسیون‌های ورزشی معرفی خواهند شد و در مسابقات بین‌المللی شرکت خواهند کرد.

دکتر جلال نژادجواد مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر جلال نژاد جواد در نشست خبری دوازدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جوانان دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی به خصوص در حوزه‌های ورزشی و تربیت بدنی دارای استعدادهای بسیار درخشانی هستند.

وی افزود: بیش از ۲۰۰ هزار نفر از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، استعدادهای فراوانی در حوزه ورزشی دارند که می‌تواند باعث ارتقای نگاه سلامت محور جامعه شود.

دبیر دوازدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اضافه کرد: توسعه کشور در گرو انسان‌ها و جوانان سالم است که آینده کشور را خواهند ساخت. با این نگاه به ورزش در دانشگاه‌ها، وظیفه متولیان این امر در دانشگاه سنگین خواهد شد.

نژاد جواد با بیان اینکه نگاه به ورزش‌های همگانی مورد تاکید و توجه وزارت بهداشت است، ادامه داد: در سال گذشته دو المپیاد ورزشی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد و قرار است روال برگزاری دو المپیاد در هر سال در پیش گرفته شود.

وی المپیاد ورزشی دانشجویان را یک رویداد ملی دانست و گفت: فعالیت‌های ورزشی در طول سال توسط دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی پشتوانه برگزاری المپیاد است و هدف از برگزاری المپیاد نیز کشف، رشد و پرورش استعدادهای دانشجویان محسوب می‌شود.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت به برگزاری مسابقات ورزشی در هفته خوابگاه‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در سال جاری در هفته خوابگاه‌ها از مجموع ۸۰ هزار دانشجوی خوابگاهی، بیش از دو هزار و ۳۵۰ دانشجو در مسابقات ورزشی شرکت کردند.

نژاد جواد با بیان اینکه در زمستان سال جاری نیز المپیاد ورزشی ویژه دختران برگزار خواهد شد، گفت: افزایش امید و نشاط و توجه به مسایل فرهنگی و معنوی در میان دانشجویان از دیگر اهداف برگزاری المپیاد ورزشی است.

وی پیرامون سطح فنی مسابقات نیز اظهار کرد: سطح فنی مسابقات به شدت مورد توجه قرار گرفته و از داوران مطرح در سطح ملی و حتی بین‌المللی در المپیاد استفاده شده است.

دبیر دوازدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور پیرامون بودجه تخصیص‌یافته به این المپیاد اظهار کرد:  22 تا ۲۵ میلیارد ریال اعتبار برای این دوره از المپیاد پیش‌بینی‌شده است که در برابر مسابقات و المپیادهای دیگر مقدار اندکی است.  سرانه هر دانشجو در این دوره حدود کمتر از ۱۰۰ هزار تومان است. سعی شده با نگاه اقتصاد مقاومتی و با هزینه اندک این تعداد دانشجو برای فعالیت‌های ورزشی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرد هم جمع شوند.

نژاد جواد در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا که آیا تمهیدی برای معرفی استعدادهای برتر به سطوح بالای ورزشی در کشور اندیشیده شده است، گفت: استعدادهای برتر و افرادی که در این گونه مسابقات مقام می‌آورند به فدراسیون‌های ورزشی معرفی خواهند شد و در مسابقات بین‌المللی شرکت خواهند کرد. به عنوان نمونه در سال گذشته از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در مسابقات دانشگاه‌های جهان شرکت کردند و در جودو و شنا حائز مقام شدند.

وی افزود: کمیته ورزش حرفه‌ای نیز تشکیل شده است و امیدواریم این کمیته بتواند باعث پرورش استعداد و معرفی استعدادها در سطح ملی و بین‌المللی شود.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه استاندارد فضای ورزشی در دانشگاه‌ها حدود دو مترمربع است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر میانگین فضای ورزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی حدود یک مترمربع است و حتی در برخی از دانشگاه‌ها این عدد به نیم مترمربع می‌رسد.

نژاد جواد، یکی از راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه را توجه ویژه به امر ورزش عنوان کرد و گفت: در وزارت بهداشت کارگروه‌هایی در حوزه فعالیت‌های اجتماعی تشکیل شده است که یکی از فعالیت‌های این کارگروه‌ها مربوط به حوزه دانشجویی است. طبق آخرین آمار حدود ۳٫۷ درصد دانشجویان علوم پزشکی دختر و پسر دچار اعتیاد به مواد مخدر هستند. این عدد در میان دختران بسیار کمتر است و در حدود نیم درصد است. بسیاری از این افراد نیز پیش از ورود به دانشگاه دچار اعتیاد بوده‌اند.