سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران،‌ گسترش ارتباطات بین المللی را یکی از مهم ترین راههای موفقیت هر دانشگاهی عنوان کرد و گفت: تاسیس شعبه های منطقه ای و برون مرزی دو پروژه مهم دانشگاه علوم پزشکی تهران برای بین المللی سازی است که در حال حاضر توافقات اولیه در این زمینه صورت گرفته امیدواریم طی دو سال آینده این شعبه ها راه اندازی شوند.

دکتر علی جعفریان در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار کرد: مصوبه تاسیس شعبه بین المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران را دو سال پیش از هیات امنای دانشگاه دریافت کردیم و برنامه ریزی های متعددی در این زمینه صورت گرفت.  پیگیری می کنیم شعبه بین الملل این دانشگاه درکشورهای همسایه و خارج از منطقه یعنی اروپای شرقی تاسیس شود و این پروژه از مهم ترین برنامه های دانشگاه علوم پزشکی تهران در عرصه بین المللی سازی به شمار می رود.

وی در ادامه تصریح کرد: تاسیس شعبه بین الملل دانشگاه مراحل پیچیده و طولانی دارد چرا که تاسیس شعبه با نام دانشگاه علوم پزشکی تهران نیازمند این است که ضوابط کشورهای مبدا و مقصد رعایت شود. اما بطور کلی زیرساخت های تاسیس شعبه بین المللی در دانشگاه فراهم است و در صورت عملیاتی شدن،  اولین دانشگاه دولتی محسوب می شویم که شعبه بین المللی راه اندازی می کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: مجوزهای لازم برای تاسیس شعبه های بین الملل از کشورهای مقصد نیز دریافت شده است و معاونت بین الملل دانشگاه بطور جدی این موضوع را پیگیری می کند اما هنوز برنامه ما در هیچ کشوری قطعی و به نتیجه نرسیده است. در صورتی که تایید لازم از کشورهای مقصد دریافت شود راه اندازی این شعبه ها طی دو سال آینده عملی خواهد شد.

دکتر جعفریان با اشاره به قطعیت راه اندازی شعبه های بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سه کشور عراق، افغانستان و مجارستان گفت: شعبه های بین الملل این دانشگاه در کشور مجارستان، منطقه اقلیم کردستان و خود عراق (که بسیار از این اقدام استقبال می کنند) در همه رشته های علوم پزشکی و در افغانستان نیز دانشکده پرستاری تاسیس خواهد شد.

وی یادآور شد: کشور عراق بسیار پیگیر راه اندازی شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در کشور خود است. بطوریکه در حال حاضر ۱۰۰ دانشجوی عراقی در همه رشته علوم پزشکی بخصوص پزشکی و دندانپزشکی در  این دانشگاه تحصیل می کنند. توافقات اولیه در این زمینه بدست آمده است اما پیگیری می کنیم آن مراحلی که تحصیل دانشجو در شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران با ضوابط و مقررات دو کشور هماهنگ باشد را  نیز بدست آوریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان به هدف از راه اندازی شعبه بین الملل اشاره کرد و افزود: در دنیای امروز دانشگاه اگر بخواهد نقش دانشگاهی خود را درست اجرا کند و با دانشگاه های بزرگ قابل رقابت باشد، باید بتواند در عرصه بین المللی حضور فعال داشته باشد که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی تهران در نظر دارد با تاسیس شعبه های بین المللی و افزایش جذب دانشجویان خارجی در دست یابی به رسالت خود موفق تر ظاهر شود.