سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی، گفت: سیاست‌های غلط، عرصه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را به میدان رقابت و تولید مقاله‌های بدون سرنوشت تبدیل کرده است.

جلال‌الدین صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا به جای تولید مقاله به سمت تولید علم پیش برویم؟ گفت: برای ما ایرانیان اینگونه جا افتاده که حتما باید براساس استانداردهای تعریف شده در کشورهای غربی پیش برویم، به همین دلیل سطح خودباوری و خود اتکایمان به شدت کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه امروزه به چشمان خویش می‌بینیم که توانا بود هرکه دانا بود، افزود: این توانایی از تولید کمی مقالاتی که به کاربرد و اختراع و اکتشافات و درنهایت تحول در بخش‌های صنعت و خدمات کشاورزی ختم نشود، حاصل نمی‌شود.

رییس جهاددانشگاهی استان، با بیان اینکه سیاست‌های ما در نظام ارزشیابی اساتید، نخبگان و محققان غلط است، اظهار کرد: این سیاست‌های غلط سبب شده عرصه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به میدان رقابت و تولید مقاله بی‌سرنوشت تبدیل شود.

صادقی ادامه داد: باید از تولید مقالات بی‌سرنوشت جلوگیری کنیم که  این امر تغییر در نظام ارزشیابی براساس مقاله را طلب می‌کند.

وی تصریح کرد: ما باید در کارخانه در بخش کشاورزی و خدمات نیز عضو هیات علمی تمام وقت برای تحول در بحث تولید نوآوری و ابتکار داشته باشیم  دراین صورت همواره راه موفقیت و کسب افتخارات از دانشگاه نمی‌گذرد.

رییس جهاددانشگاهی استان، با بیان اینکه تقویت بنیه علمی جامعه نیازمند دارالفنون‌ها است نه دارالعلوم‌ها، گفت: تقویت بنیه علمی نیازمند ساده‌سازی فرایند فراگیری علم و مدیریت صحیح نظام آموزش است.

صادقی بیان کرد: تزریق امید و شادی در محصلین، دانشجویان و اساتید و حضور در محیطی با طراوت و به دور از یاس و ناامیدی تقویت بنیه علمی جامعه را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه با جداسازی جامعه به دو دسته تیزهوش و غیر تیز هوش یا نخبه و غیرنخبه مخالفم، خاطرنشان کرد: یکی از اشتباهات بزرگی که در نظام آموزشی صورت گرفته جداکردن افراد باهوش از سایر افراد است.