سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک پژوهش دانشگاهی نشان داده که ممکن است سنایی از عرفای پیش از خود تاثیر پذیرفته اما در عین حال استقلال خود را در تولید مضامین جدید حفظ کرده باشد.

پایان نامه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در چکیده‌ پایان‌نامه‌ای که با عنوان «بررسی سرچشمه اندیشه‌های عرفانی سنایی در حدیقهالحقیقه و شریعه الطریقه» که در سال ۱۳۸۷ در دانشگاه فردوسی و در مقطع دکتری دفاع شده، آمده است:

حدیقهالحقیقه و شریعهالطریقه‌ سنایی نخستین اثر منظوم مستقل عرفانی و مهم‌ترین منبع مورد استفاده شاعران عارف پس از سنایی در زمینه شعر عرفانی است. در این رساله تلاش کردیم تا با استخراج و دسته‌بندی مضامین عرفانی حدیقه‌الحقیقه و مقایسه آن با مضامین آثار عرفانی بیش از سنایی به بررسی تاثیرات احتمالی او از پیشینیان بپردازیم و در عین حال موارد استقلال و ابتکار او را در بیان مضامین عرفانی روشن سازیم. 

مجموعه‌ اندیشه‌های عرفانی را در حدیقه در قالب ۵ بخش خداشناسی، انسان‌شناسی، حالات عرفانی، مقامات عرفانی و مصطلحات و مستحسنات صوفیه جای دادیم که در بردارنده ۴۰ فصل است. در پایان هر فصل نتیجه آن به صورت جدولی که شامل مضامین صنایع و مضامین مشابه در آثار پیشینیان است، آمده است.

در بخش فرجام، نخست نمودار فراوانی تاثیرات احتمالی سنایی از متقلمین به ترتیب فصل‌بندی رساله ارائه شده است. سرانجام نمودار نهایی تاثیرات سنایی از پیشینیان در کل حدیثه به عنوان نتیجه پایانی در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

نگارنده این پایان‌نامه منیره فرصی‌شوب، استاد راهنما دکتر سید مهدی زرقانی و استاد مشاور آن دکتر محمدجواد یاحقی و دکتر محمدرضا راشد محصل هستند.