سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز از امکان تأمین بخشی از برق خوابگاه دختران حضرت معصومه(س) این دانشگاه با استفاده از انرژی خورشیدی و نصب دوربین‌های مداربسته در مدخل خوابگاه‌ها برای افزایش امنیت و جلوگیری از سرقت خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر بابک محمدیان با بیان این‌که به دنبال استفاده از انرژی خورشیدی و فوتوسل‌ها هستیم، اظهار کرد: در این راستا یک تیم از کارشناسان شرکت برق منطقه‌ای در مجتمع خوابگاهی‌ حضرت معصومه(س) حضور یافته و ضمن بررسی پشت‌بام بلوک‌های خوابگاهی اعلام کردند که امکان تولید برق تا ۲۴۰ کیلووات ساعت در این مکان وجود دارد.

وی ادامه داد: در گذشته مصوبه‌ای وجود داشت که نیمی از هزینه چنین اقداماتی توسط وزارت نیرو تأمین شود؛ تابستان گذشته بررسی‌ها انجام و نتایج برآوردها به مدیریت دانشگاه منعکس شده بود اما اعلام شد که تعرفه وزارت نیرو برداشته شده است. در حالی‌که اگر این پروژه عملیاتی شود بخشی از برق خوابگاه‌ها را می‌توان با استفاده از انرژی خورشیدی تأمین کرد که از مزایای آن استفاده حداکثری از انرژی طبیعی خورشید در طول تابستان و درآمدزایی برای دانشگاه است.

مدیر دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص تجهیز آشپزخانه‌ سلف‌سرویس‌های دانشگاه، گفت: این پیشنهاد ارائه شده و برآوردهای اولیه نیز انجام شده است. در صورت تأمین اعتبار مورد نیاز، در سال جدید غذا با قیمت کمتر و کیفیت بهتر در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت. همچنین هماهنگی‌های لازم انجام شده است که تیم تغذیه دانشگاه از ۱۵ شهریورماه به دانشجویان خدمات‌دهی ‌کند.

محمدیان خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از سرقت‌های احتمالی در خوابگاه‌ها،‌ تیم کارشناسی جهت نصب دوربین‌های مداربسته، ورودی خوابگاه‌ها را بررسی کرده‌اند که اگر اعتبار لازم در این خصوص تأمین شود این اقدام نیز انجام خواهد شد.

وی درباره جولان سگ‌های ولگرد در محوطه دانشگاه نیز گفت: در این خصوص به حراست دانشگاه تذکر داده شده است. در گذشته نیروی انتظامی برای جمع‌آوری این سگ‌ها وارد عمل می‌شد اما به دلیل وجود منافذ ورودی و خروجی زیاد در محوطه دانشگاه با وجود چند نوبت جمع‌آوری سگ‌ها باز هم در دانشگاه وجود دارند؛ اکنون پیگیر این موضوع هستیم تا مراجع ذی‌صلاح وارد عمل شوند.

مدیر دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز همچنین به مشکل دانشجویان غیربومی دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه اشاره و تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های دانشگاه در سال‌های گذشته دانشجویان سنواتی بودند که طول دوره تحصیل این دانشجویان با افزایش ترم‌های تحصیلی تحت عنوان سنوات قابل قبول یا مجاز، از سنوات تعیین‌شده فراتر می‌رفت و مطابق قانون امکان ارائه خوابگاه به این دانشجویان وجود نداشت.

محمدیان افزود: مواردی که به تعرفه‌های آموزشی مربوط می‌شوند از نظر امکانات و تسهیلات رفاهی مشمول ضریب افزایش می‌باشند که این ضریب توسط وزارت علوم تعیین می‌شود، مطابق بررسی‌های انجام شده از دلایلی که سبب ایجاد سنوات می‌شود به گفته دانشجویان نبود خوابگاه برای پرداختن به پایان‌نامه‌ها و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی آن‌ها در فصل تابستان بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بر این اساس برای دانشجویان دختر و پسر کارشناسی ارشد و دکتری بلوک خوابگاهی جداگانه برای تابستان در نظر گرفته شد که از ۱۵ تیر تا ۱۵ شهریورماه در آن‌ها استقرار یابند و بتوانند در مدت مجاز تحصیل خود را به پایان برسانند.