سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – قائم‌مقام وزیر بهداشت با تأکید بر این که منافع و مصالح فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی باید با منافع و مصالح مردم مخلوط شود، گفت: نباید تصور کنیم که بعد از فارغ‌التحصیلی نظام سلامت در خدمت آنها قرار می‌گیرد بلکه این فارغ‌التحصیلان عرصه سلامت هستند که به مردم و جامعه خدمت کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در مراسم پنجمین جشن یکپارچگی دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران که در دانشکده‌ تربیت‌بدنی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان الگو و نماد آموزش عالی کشور به خانواده‌هایی که فرزندان خود را برای تحصیل در این دانشگاه در رشته‌های علوم پزشکی و مقاطع مختلف هدایت می‌کنند، افتخار می‌کند؛ چرا که این دانشجویان در آینده سلامت، رفاه اجتماعی، جسمی و روحی مردم و جامعه را تأمین خواهند کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای من تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی آرزوی بزرگی بود و وقتی وارد این دانشگاه شدم با وجود این که پدرم استاد دانشگاه بود، بیشتر از هر کس دیگری خوشحال شد؛ چرا که تحصیل و فارغ‌التحصیلی در رشته‌ها و دوره‌های مختلف این دانشگاه افتخار بزرگی برای هر فرد و خانواده محسوب می‌شود.

دکتر حریرچی در ادامه اظهار کرد: نباید تصور شود با فارغ‌التحصیلی رسالت دانشجویان رشته‌های پزشکی به اتمام می‌رسد؛ چرا که فارغ‌التحصیلی برای این افراد معنی ندارد و اتمام درس دانشگاهی ابتدا و آغاز شروع کار بزرگ، با عظمت و پرافتخار برای جامعه و مردم است و این چیزی نیست جز تأمین سلامت و ارتقای سلامت جامعه.

قائم‌مقام وزیر بهداشت تأکید کرد: برخی ممکن است تصور کنند که بعد از فارغ‌التحصیلی در یکی از رشته‌های علوم پزشکی نظام سلامت باید در خدمت آنها قرار بگیرد در حالی که نظام سلامت در خدمت یک پزشک، داروساز یا پرستار قرار نمی‌گیرد و این کل نظام سلامت اعم از کارکنان، اساتید، پزشکان، پرستاران و تجهیزات پزشکی هستند که با یکدیگر یک وسیله محسوب می‌شوند تا سلامت مردم را در ابعاد مختلف بالا ببرند. بنابراین هر قدمی که در این راستا برداشته شود باید بفهمیم که چگونه باید سطح سلامت مردم را ارتقا داد.

وی خاطرنشان کرد: منافع و مصالح خدمت کنندگان در عرصه سلامت باید با منافع و مصالح مردم مخلوط شود. در واقع رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی، پرستاری و … در مقاطع مختلف از کارشناسی ارشد، دکترا، فوق دکترا و علوم پایه و بالینی صرفاً یک شغل محسوب نمی‌شود. کار آنها باید مبتنی بر منافع و مصالح عمومی جامعه قرار بگیرد.

قائم مقام وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: وقتی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی سوگندنامه یاد می‌کنند باید به سوگند خود در تأمین منافع عمومی و بیمار پایبند باشند و در عرصه‌ خدمت‌رسانی، منافع خود را بر منافع مردم ترجیح ندهند. در واقع به این طریق است که حرفه‌ی پزشکی مقدس محسوب می‌شود و امیدوارم این فارغ‌التحصیلان رسالت خود را در هیچ عرصه‌ای از زندگی فراموش نکنند.