سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ضمن بررسی آخرین وضعیت علمی کشور در سطح بین‌المللی گفت: هدایت مقالات به سمت نیازهای کشور مهمترین اولویت در تولید علم است و همزمان باید به انتخاب راهبرد انتشار در مجلات برتر و افزایش مقالات توجه کرد.

محقق دانشمند

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، نشست راهبردهای تولید علم برتر و ارتقای سطح پژوهش روز گذشته به همت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد.

دکتر محمد جواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در جمع هیات رییسه، هیات ممیزه و شورای علمی  دانشگاه خواجه نصیر، راهبرد انتخاب نشریات و نقش آن در اثرگذاری دانشگاه را مورد تبیین قرار داد.

وی اظهار کرد: دانشگاه‌های برتر دنیا بخش اعظم تولیدات علمی خود را در برترین مجلات منتشر می‌کنند؛ عاملی که به افزایش اثرگذاری تولیدات علمی آن‌ها کمک می‌کند. مرجعیت علمی اولین بند در سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است و استنادها مهمترین شاخص تعیین میزان این مرجعیت  هستند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در این نشست وضعیت تولید علم دانشگاه‌های کشور، دنیا و خواجه نصیرالدین طوسی را به تفکیک توزیع آن‌ها در نشریات با چارک‌های مختلف مورد بررسی قرار داد که تفاوت قابل ملاحظه‌ای به لحاظ اثرگذاری بین تولیدات علمی که در نشریات کیفی‌تر منتشر شده بود و نشریاتی که از کیفیت پایین‌تری برخوردار بودند، مشاهده می‌شد.

وی در این نشست همچنین به بررسی آخرین وضعیت علمی کشور در سطح بین‌المللی پرداخت و توجه به ابعاد مختلف تولید علم شامل مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی علم تولید شده در کنار افزایش تولید علم را مورد تاکید قرار داد.

دهقانی تصریح کرد: هدایت مقالات به سمت نیازهای کشور مهمترین اولویت در تولید علم است، بنابراین باید ضمن توجه به انتخاب راهبرد انتشار در مجلات برتر و افزایش تعداد این دسته از مقالات به عنوان یک شاخص نسبی، همزمان هدایت پژوهش‌ها برای رفع نیازهای کشور را نیز مد نظر قرار داد.

دکتر علی گزنی، معاون پژوهش و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  نیز در این نشست به بیان مهمترین عوامل ارتقای سطح پژوهش در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی پرداخت.

در همین راستا همتایان بین‌المللی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی مورد بررسی قرار گرفتند و نقاط قوت و ضعف دانشگاه مشخص شد.

همچنین، معیارهای سنجش تولید علم فناورانه، نوآورانه و صنعتی برای کاربردی کردن کمیت تولید علم ارائه شدند. در نهایت لزوم تدوین سند دیپلماسی علمی و توسعه علمی دانشگاه مورد تاکید قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پویا دائما در حال ترسیم وضعیت موجود و برنامه‌ریزی برای رسیدن به نقطه مطلوب خود هستند.آنها با تعیین نقاط قوت و ضعف‌شان به صورت مداوم در جهت بهبود عملکرد گام بر می‌دارند.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی یکی از دانشگاه‌هایی است که طی یک دهه اخیر به سرعت در حال افزایش کمیت تولید علم دانشگاه است. در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۶ تنها ۴۰۸ مدرک در پایگاه استنادی آی.اس.آی از این دانشگاه نمایه شده بود، اما در خلال سال ‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ تعداد مدارک این دانشگاه به ۴۸۲۸ مورد رسید که افزایش ۱۲ برابری را نشان می‌دهد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از پایگاه رتبه بندی بین‌المللی تایمز، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی در جمع  دانشگاه‌های برتر دنیا در رده ۶۰۱ تا ۸۰۰ قرار گرفت. همچنین در سال ۲۰۱۶ میلادی این دانشگاه برای اولین بار در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از رتبه‌بندی بین‌المللی لایدن نیز قرار گرفت. لایدن در سال ۲۰۱۶ میلادی رتبه دانشگاه‌ها در سال‌های قبل را نیز دسترس‌پذیر کرده است. به صورت پیش فرض رتبه دانشگاه‌ها براساس میزان اثرگذاری بین‌المللی آن‌ها و تعداد مدارک آنها در برجسته‌ترین مجلات آی.اس.آی نمایش داده می‌شود. بر این اساس، دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی در دوره ۲۰۱۴-۲۰۱۱ نسبت به دوره ۲۰۱۳-۲۰۱۰ یک ارتقای ۱۹ رتبه‌ای در بین دانشگاه‌های دنیا را نشان می‌دهد.