سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – خودروی خورشیدی غزال ۳ که نسل سوم از خودروهای خورشیدی ساخت دانشگاه تهران به شمار می‌آید، به زودی به جزیره کیش می‌رسد.

خودرو خورشیدی غزال ایرانی 3 - مسابقات سال 2015(94) استرالیا

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، این خودرو در سال ۹۴ و به همت یک تیم ۳۵ نفره از دانشجویان دانشگاه تهران در رشته‌های مکانیک، مهندسی برق، صنایع و طراحی صنعتی ساخته شده است.

به گفته دکتر کارن ابری‌نیا، رییس مرکز طراحی و ساخت غزال ایرانی، این خودرو نسبت به تولیدات پیشین پیشرفت چشمگیری داشته است. نسل قبلی خودروهای خورشیدی یک نفره با سه چرخ بوده است، در حالیکه غزال ۳ دو نفره است و بر روی چهار چرخ حرکت می‌کند.

رییس مرکز طراحی و ساخت غزال ایرانی تصریح کرد: این خودرو قادر است در روز، مسافت ۵۰۰ کیلومتر را طی کند و حداکثر به سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت نیز برسد. لازم به ذکر است غزال ۳ در بخش سرعت مسابقات جهانی استر الیا موفق به کسب عنوان سوم شد.

وی تصریح کرد: خودروی خورشیدی غزال ۳ در حمایت از محیط زیست و ترویج استفاده از انرژی خورشیدی شمال تا جنوب کشور را طی کرده است. این خودرو در بیست و ششم تیرماه از شهر بندر انزلی در سواحل خزر حرکت کرده و قرار است روز دوم مرداد ماه به جزیره زیبای کیش در سواحل نیلگون خلیج فارس وارد شود. خط پایان خودروی خورشیدی غزال ۳ پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران است.