سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز نشان می دهد که دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی در دوره ۲۰۱۴-۲۰۱۱ نسبت به دوره ۲۰۱۳-۲۰۱۰ ارتقای ۱۹ رتبه ای در بین دانشگاه های دنیا داشته است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی پویا دائما در حال ترسیم وضعیت موجود و برنامه ریزی برای رسیدن به نقطه مطلوب خود هستند و با تعیین نقاط قوت و ضعف شان به صورت مداوم در جهت بهبود عملکرد گام بر می دارند و در این میان، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی یک از دانشگاه هایی است که در طی یک دهه اخیر به سرعت در حال افزایش کمیت تولید علم دانشگاه است.
درحالیکه در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۶ تنها ۴۰۸ مدرک در پایگاه استنادی آی.اس.آی از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نمایه شده بود در خلال سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ تعداد مدارک این دانشگاه به چهار هزار و ۸۲۸ مورد رسید که یک افزایش ۱۲ برابری نشان می دهد.
به گزارش پایگاه رتبه بندی بین المللی تایمز، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی در جمع دانشگاه های برتر دنیا در رده ۶۰۱ تا ۸۰۰ قرار گرفت و همچنین برمبنای گزارش رتبه بندی بین المللی لایدن در سال ۲۰۱۶ میلادی این دانشگاه برای اولین بار به جمع دانشگاه های برتر دنیا راه یافت.
دانشگاه لایدن در سال ۲۰۱۶ میلادی رتبه دانشگاه ها در سال های قبل را نیز دسترس پذیر کرده است، به صورت پیش فرض رتبه دانشگاه ها براساس میزان اثرگذاری بین المللی و تعداد مدارک آنها در برجسته ترین مجلات آی.اس.آی نمایش داده می شود و برهمین اساس، دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی در دوره ۲۰۱۴-۲۰۱۱ نسبت به دوره ۲۰۱۳-۲۰۱۰ یک ارتقای ۱۹ رتبه ای در بین دانشگاه های دنیا را نشان می دهد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در نشست راهبردهای تولید علم برتر و ارتقای سطح پژوهش در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و در جمع هیات رئیسه، هیات ممیزه و شورای علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، راهبرد انتخاب نشریات و نقش آن در اثرگذاری دانشگاه را مورد تبیین قرار داد.
دکتر ‘محمدجواد دهقانی’ افزود: دانشگاه های برتر دنیا بخش اعظم تولیدات علمی شان را در برترین مجلات منتشر می کنند و همین عامل به افزایش اثرگذاری تولیدات علمی آنها کمک می کند.
وی یادآور شد: مرجعیت علمی اولین بند در سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است و استنادها مهمترین شاخص تعیین میزان این مرجعیت هستند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در این نشست وضعیت تولید علم دانشگاه های کشور، دنیا و خواجه نصیرالدین طوسی را به تفکیک توزیع آنها در نشریات با چارک های مختلف مورد بررسی قرار داد که تفاوت قابل ملاحظه ای به لحاظ اثرگذاری بین تولیدات علمی که در نشریات کیفی تر منتشر شده بود و نشریاتی که از کیفیت پایین تری برخوردار بودند مشاهده می شد.
وی همچنین به بررسی آخرین وضعیت علمی کشور در سطح بین المللی پرداخت و توجه به ابعاد مختلف تولید علم شامل مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی علم تولید شده در کنار افزایش تولید علم را مورد تاکید قرار داد.
دهقانی تصریح کرد: هدایت مقالات به سمت نیازهای کشور مهمترین اولویت در تولید علم است، بنابراین لازم است ضمن توجه به انتخاب راهبرد انتشار در مجلات برتر و افزایش تعداد این دسته از مقالات به عنوان یک شاخص نسبی، همزمان هدایت پژوهش ها برای رفع نیازهای کشور را نیز مد نظر قرار داد.
علمی**۱۰۵۵**۲۰۱۷