سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر گروه مهندسی معدن علوم و تحقیقات با بیان اینکه در حال حاضر دو گرایش استخراج و فرآوری در مقطع کارشناسی‌ارشد و مکانیک سنگ، استخراج و فرآوری در مقطع دکتری در این گروه فعال است، افزود: گرایش‌های مکانیک سنگ، ژئو مکانیک نفت و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در این واحد راه‌اندازی می شود .

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر کاوه آهنگری مدیر گروه مهندسی معدن علوم و تحقیقات تاکید کرد: در صورت تأیید وزارت علوم، جزء اولین دانشگاه هایی هستیم که گرایش های ژئومکانیک نفت و محیط زیست را راه‌اندازی کرده است.

وی ادامه داد: از جمله همکاری‏‌های گروه مهندسی معدن می‌توان به چهار طرح پژوهشی با وزارت راه و شهرسازی، سازمان آب و برق خوزستان، مرکز تحقیقات آب و شهرداری تهران اشاره کرد. همچنین با شرکتهای تابعه وزارت نفت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب هم در حال مذاکراتی هستیم.

دکتر آهنگری با اشاره به اینکه راهنمای نحوه انتخاب تجهیزات ابزاربندی و رفتارنگاری در سازه های زیربنایی حمل و نقل زمینه همکاری گروه معدن واحد علوم و تحقیقات با وزارت راه و شهرسازی است، تصریح کرد: در پروژه های راه سازی و ژئوتکنیک، یکی از مسائل مهم کنترل سلامت راه است. برای این امر باید رفتارنگاری را مورد ارزیابی و کنترل قرار داد تا بتوان بسته به شرایط ژئوتکنیکی مخاطراتی نظیر ریزش سنگ، بستر راه، مقاومت آن و … را پیش بینی کرد.

وی تصریح کرد: در تونل ها نیز چه در زمان ساخت و چه در زمان بهره برداری باید شرایط ایمنی همواره براساس رفتارنگاری بررسی و تحلیل شود. در پروژه همکاری با وزارت راه و شهرسازی با نصب ابزار سنجش رفتارنگاری به بررسی و تحلیل راه ها و تونل‏ها می پردازیم تا بتوان با شناسایی مخاطرات و پیش بینی حوادث از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم.

دکتر آهنگری با اشاره به همکاری گروه معدن واحد علوم و تحقیقات با سازمان آب و برق خوزستان، افزود: ابزاربندی، رفتارنگاری و کیفیت ابزار سنجش در سدها از نکات بسیار ضروری است. متأسفانه در زمینه ابزار نوآوری چندانی

وجود نداشته و اکثرا بصورت کپی برداری شده است. این ابزار نه تنها مناسب پرژوه سدسازی در ایران نبوده بکله موجب افزایش هزینه ها می شود.

وی ادامه داد : با همکاری در طرحی که با سازمان آب و برق خوزستان آغاز شده است با ارائه معیارهای مناسب پس از بررسی و تحیلی شرایط محیطی سدها به دنبال بهینه کردن نحوه انتخاب ابزار هستیم.

این عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات همکاری با مرکز تحقیقات آب را از دیگر پروژه های برجسته گروه مهندسی معدن عنوان کرد و ادامه داد: در پروژه های ژئوتکنیکی  بخصوص سدسازی، پارامترهایی وجود دارند که بصورت مستقیم با مغزه گیری اندازه گیری و مورد آزمایش قرار می گیرند. این مغزه گیریها هزینه های بالایی دارند. در قالب همکاری ای که با مرکز تحقیقات آب … داریم به جای مغزه گیری اقدام به جمع آوری اطلاعاتی (دیتا) از سدهای کشور کرده ایم.

مدیر گروه مهندسی معدن واحد علوم و تحقیقات اضافه کرد: پس از جمع آوری اطلاعات سدهای موجود در مناطق مختلف ایران، اقدام به بررسی داده های بدست آمده و رابطه پارامترهای مختلف در آنها کرده ایم. این بانک داده های تحلیل شده، می تواند منبع اطلاعاتی و جایگزین مناسبی به جای روش مغزه گیری برای ساخت سد در نقاط مختلف ایران باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، وی با اشاره به برنامه‌های این گروه گفت: راه اندازی مجله ای تخصصی، تجهیز آزمایشگاه های موجود و راه اندازی آزمایشگاه های جدید، ارتباط بیشتر و بهتر با بخش صنعت، راه اندازی رشته و گرایش های جدید، فعالیت هرچه بیشتر در زمینه کسب درآمد و کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان و ….. از جمله اهدافی است که در این گروه دنبال می شود.