سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – آتشفشانی که مدت زمان طولانی خاموش بوده و در خارج از رم قرار دارد در حال فعال شدن است،

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا و به نقل از اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا (AGU)، به احتمال زیاد این آتشفشان حداقل تا هزار سال دیگر فوران شدیدی نخواهد داشت.

کولی آلبانی مجموعه‌ای ازتپه‌های آتشفشانی است که در۱۹ مایلی ( ۳۰ کیلومتری) مرکز رم قرار دارد.

در حال حاضر، محققان در ژورنال Geophysical Research Letters گزارش داده‌اند که این کوه آتشفشان در حال حاضر فوران نخواهد کرد و در واقع هر ۳۱ هزار سال یا بیشتر این آتشفشان وارد یک فاز فوران می‌شود.

گروهی از محققان موسسه ملی ژئوفیزیک و آتشفشان‌شناسی در رم برای بررسی فعالیت اخیر کولی آلبانی از  مشاهدات زمینی از زمین‌های مرتفع، زمین‌لرزه و منافذ بخار در کنار داده‌های ماهواره‌ای استفاده کرده‌اند. تجزیه و تحلیل سنگ‌های آتشفشان نشان داد که ۳۶ هزار سال پیش آخرین فوران آن رخ داده است.

در حال حاضر، زمین زیر آتشفشان کولی آلبانی در حال افزایش است. حداکثر حدود ۰٫۰۸ اینچ (دو میلیمتر ) در سال در مناطقی که منافذ بخار وجود دارد. در طول ۲۰۰ هزار سال گذشته، این منطقه حدود ۱۶۴ فوت (۵۰ متر) در ارتفاع افزایش داشته است. به گفته محققان این موضوع نشان می‌دهد که گدازه در حال ورود به ترک‌های زیر آتشفشان است.

از سال ۱۹۹۱ تا سال ۱۹۹۵ این تغییرات باعث وقوع زمین‌لرزه‌های کوچک در اطراف رم شده است. همچنین یک شکاف کوچک یا دریچه بخار، در جاده‌ی نزدیک به فرودگاه فیومیچینو رم در سال ۲۰۱۳ به وجود آمده است. با توجه به این شواهد به نظر می‌رسد کولی آلبانی با توجه به چرخه ۳۱ هزار  ساله خود آماده فوران است.