سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: این صندوق تاکنون ۱۰۲۸ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت کرده است.

دکتر بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی

دکتر بهزاد سلطانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۱ گفت: تاکنون بیش از ۱۱۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور از تسهیلات این صندوق استفاده کرده‌اند.

وی مبلغ تسهیلات پرداختی شده به این تعداد شرکت را ۱۰۲۸ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: از ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتباری که در اختیار صندوق قرار داده شده، تاکنون ۱۰۲۸ میلیارد تومان آن به شرکت‌های دانش بنیان بصورت تسهیلات پرداخت شده است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر نیز حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان درخواست از دریافت تسهیلات از سوی شرکت‌های دانش بنیان داریم که اعتبار موجود صندوق برای پرداخت تسهیلات به این شرکت‌ها کافی نیست.

سلطانی خاطرنشان کرد: دولت تا پایان سال پرداختی دیگری به صندوق خواهد داشت که امیدواریم با آن بتوانیم این میزان تقاضا را هم پوشش دهیم، هرچند که تا پایان سال پیش بینی ما این است که هزار میلیارد تومان دیگر درخواست از  سوی شرکت‌های دانش بنیان به صندوق برسد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ۱۰۲۸ میلیارد تومان تسهیلات صندوق تاکنون توانسته حرکت خوبی در پیش‌روی کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد کند، گفت: این میزان تسهیلات در شرکت‌های دانش بنیان اشتغالزایی خوبی در کشور داشته و جنبش خوبی را در برخی علوم از جمله بیوتکنولوژی، داروهای پیشرفته و نیز ICT و بازیهای رایانه‌ای ایجاد کرده است.

سلطانی نرخ سود تسهیلات این صندوق را یازده درصد اعلام و تصریح کرد: این سود از میزان ۱۴ درصد به یازده درصد کاهش پیدا کرده و اگر نرخ بهره بانکی همچنان کاهش پیدا کند، باز هم این میزان سود تسهیلات کاهش داده می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۶۹ شرکت طرح خود را به لحاظ فنی با موفقیت به پایان رسانده‌اند و در مرحله تنفس و بازپرداخت تسهیلات قرار دارند و تعداد شرکت‌های ناموفق بسیار کمی داشته‌ایم.

وی افزود: با نظارت و ارزیابی که ما از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان داریم بالای ۹۰ درصد آنها به نتیجه توسعه فناوری می‌رسد  و از آنجا که بازار فروش هم از قبل برای آنها پیش بینی شده می‌توانند محصولات خود را به راحتی و در زمان کوتاهی به فروش برسانند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه سقف صدور ضمانت‌نامه برای قراردادهایی تا ۳۰ میلیارد تومان افزایش داده شده است، گفت: در حال حاضر ۹۹ درصد شرکت‌های دانش بنیان مشکل ضمانت نامه از طریق ما را ندارند و برای قراردادهای بزرگی هم که دارند می‌توانند برای ضمانت نامه از طریق صندوق اقدام کنند.

سلطانی با بیان اینکه سهم بندی برای استان‌ها در ارائه تسهیلات از طریق صندوق وجود ندارد، گفت: هر استانی که تلاش بیشتری کند به همان اندازه هم می‌تواند از مزایای صندوق بهره‌مند شود.

وی با اشاره به وجود ۵۳ شرکت دانش بنیان در کرمانشاه گفت: این تعداد ۲٫۲ درصد از شرکت‌های دانش بنیان کشور را تشکیل می‌دهد و این در حالیست که کرمانشاه ۲٫۵ درصد جمعیت کشور را دارد، بنابراین تعداد شرکت‌های دانش بنیان استان باید بیشتر از اینها شود.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از ارائه ۵۱ طرح از سوی شرکت‌های دانش بنیان استان کرمانشاه به صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد ۲۰طرح با مبلغ ۲۴٫۵ میلیارد ریال تسهیلات مصوب شده که میزان کم تسهیلات نشان می‌دهد که عمده طرح‌های این شرکت‌ها کوچک بوده است.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه با توجه به تعداد بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی آن استعداد زیادی در زمینه تاسیس شرکت‌های دانش بنیان دارد، از استاندار و مسؤولین دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان خواست تا در زمینه افزایش تعداد شرکت‌های که می‌توانند دانش بنیان شوند، تلاش کنند.