سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر عامل صندوق توسعه نانو با تاکید بر این که توسعه علم و فناوری با موقوفات همراه بوده‌­ است، گفت: این امر به گونه‌ای بوده که حتی برخی از دانشگاه‌­های بزرگ از این حوزه درآمدزایی کرده‌اند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا علی بحرینی با بیان اینکه در حوزه فناوری، جهان اسلام بیشتر مصرف ­کننده است، اظهار کرد: جهان اسلام صرفا به دلیل منابع خدادادی چون نفت، مصرف­ کننده محصولات فناورانه تولیدی دیگر کشورها است و به نظر می­‌رسد برای برگشت به دوران طلایی علمی اسلام به تغییرات زیاد و در ابعاد گسترده نیازمند است.

وی این تغییرات را شامل تغییرات ساختاری، عملکردی، آموزشی، فرهنگی و نوع نگاه تولید ثروت از فناوری دانست و یادآور شد: برای رسیدن به جایگاه واقعی و اولیه جهان اسلام در حوزه علم راهکار ساده‌­ای وجود ندارد و برای حل آن باید بررسی دقیقی بر روی این موضوع صورت گیرد؛  چراکه وقتی از علم دور هستیم، از روش­‌های رسیدن به آن نیز دور می­‌شویم.

بحرینی با تاکید بر اثرات وقف در توسعه فناوری یادآور شد: این که چه سیاست‌هایی در جایزه مصطفی وجود دار،د برای واقفان مهم است؛ از این رو اطلاع­رسانی و دلیل انتخاب­ها در این جایزه، منجر می‌­شود که واقف احساس کند می‌تواند نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهد.

وی اطمینان بخشی به واقف در زمینه پایداری قواعد و سیاست­های این جایزه را یکی از راهکارهای پیشبرنده وقف دانست و ادامه داد: با نگاه اجمالی به وقف در دنیا متوجه خواهیم شد که توسعه علم و فناوری با موقوفات همراه هم بوده و حتی برخی از دانشگاه‌­های بزرگ از همین حوزه درآمدزایی می‌کنند.

وی با بیان اینکه تمام جوایز دنیا همراه با برنامه‌ریزی است، یادآور شد: تمام جوایز دنیا در گام نخست یک سناریوی بزرگ دارند که پشت ذهن گرداننده‌­های آن وجود داشته است و  جایزه مصطفی(ص) نیز تکه کوچکی از یک تصویر بزرگ است که اگر خوب طراحی شود، جایگاه آتی درخشنده­‌ای خواهد داشت.

مدیرعامل صندوق توسعه نانو به سودمندی فناوری و علم اشاره کرد و گفت: الزاما هر علمی به فناوری تبدیل نمی‌شود؛ ولی در این میان توسعه فناوری سودمند یا به عبارت دیگر توسعه علم سودمند مهمتر به نظر می‌رسد.

به گفته وی، جایزه مصطفی(ص) به دنبال علم و فناوری سودمند است و منظور از سودمندی این است که برای بشریت  مفید واقع شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، جایزه مصطفی (ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. این جایزه به نام حضرت محمد(ص)، آخرین پیامبر و بنیانگذار اسلام و به دلیل تأکید بسیار او بر علم‌آموزی، به نام یکی از القاب او، مصطفی، به معنای برگزیده نام‌گذاری شده است. مبلغ پرداختی به برنده این جایزه ۵۰۰ هزار دلار  است که از راه‌هایی همچون وقف دارایی‌های مؤسسات بزرگ اقتصادی و دانش‌بنیان، صاحبان سرمایه یا عموم علاقه‌مندان به رشد علمی جوامع اسلامی تأمین می‌شود.