سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دولت ها نیازمند دانشگاه‌ها بوده و مدیریت کلان کشور نیز به دانش استادان، نخبگان علمی و صاحبنظران نیاز دارد.

سید ضیا هاشمی در نشست خبری رونمایی از شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی (شمس)

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، منطقه کهگیلویه و بویراحمد سید ضیاء هاشمی در نشست اتاق فکر دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج افزود: اتاق فکر دانشگاه ها با دو محور حوزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نهاد ریاست جمهوری در کشور تشکیل شده اند.

وی با اشاره به در پیش بودن سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: این سفر نقطه عطفی در فرآیند توسعه و تحولات اجتماعی و اقتصادی استان خواهد بود و  یکی از عواملی که می تواند این سفر را پربار کند فعالیت و پویایی هر چه بیشتر اتاق فکر دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد است.

هاشمی  با بیان اینکه از حدود یک و نیم سال قبل اتاق فکر دانشگاه‌های کشور با همکاری مرکز تحقیقات و بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در استان ها تشکیل شد، گفت: مقدمات تشکیل اتاق فکر دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد چند سال قبل انجام شد و در سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به استان نیز این اتاق فکر در سطح وسیع تری کار خود را انجام می دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: ماموریت اتاق فکر دانشگاه‌ها آن است که قابلیت‌های علمی، نظری و فکری استادان دانشگاه و نخبگان علمی را به حوزه سیاستگذاری و مدیریت کلان کشور و هر استان پیوند زنند.

هاشمی بیان کرد: سفرهای استانی رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت برای آنکه با اشراف بیشتری نسبت به مسائل هر استان همراه بوده و نظرها و پیشنهادهای کارشناسانه تر و عالمانه تری در اختیار کاروان دولت تدبیر و امید قرار گیرد اتاق فکر دانشگاه ها تشکیل می شوند.

وی تصریح کرد: تشکیل اتاق فکر دانشگاه ها برای سفرهای استانی رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت در قالب نشست های متعدد است تا بتوان نظرها، پیشنهادها و طرح های مورد نظر استادان دانشگاه و نخبگان علمی هر استان را جمع بندی کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  با تاکید بر اینکه دولت ها نیازمند دانشگاه‌ها بوده و مدیریت کلان کشور نیز به دانش استادان، نخبگان علمی و صاحبنظران نیاز دارد، گفت: گاهی اوقات نقدهای سازنده استادان دانشگاه و نخبگان علمی به برخی طرح ها که احتمال داشت مسیر آن در درازمدت خسارت بار باشد موجب اصلاح آن می شود و یا ممکن است حوزه ای که مورد غفلت نسبی بوده مورد توجه بیشتر قرار گیرد و جزو اولویت ها باشد.

وی گفت: روسای دانشگاه ها جزو نخبگان علمی بوده و سخنگوی قشر نخبه جامعه هستند و از آنان انتظار می رود که مهمترین ایده ها، طرح ها و نقدها را در اتاق فکر دانشگاه ها مطرح کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با توجه به زمان محدود باقیمانده تا سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد نظرها و دیدگاه هایی که قرار است از سوی روسای دانشگاه ها و نخبگان علمی استان در زمینه اولویت ها، ظرفیت ها، فرصت ها و چالش های حوزه آموزش عالی در این سفر مطرح شود باید از بلوغ و پختگی لازم برخوردار باشند.

هاشمی خاطرنشان کرد: دانشگاه ها علاوه بر رسالت علمی و آموزشی دارای تکالیف اجتماعی هستند و شکل گیری اتاق فکر دانشگاه ها نیز نوعی پاسخگویی به این وظیفه مهم است.

وی بیان کرد: در سال های گذشته دانشگاه‌های کشور اغلب خارج از حریم شهرها ساخته می‌شدند. اما امروزه یکی از شاخص‌های توسعه آن است که دانشگاه‌ها باید با آینده جامعه پیوند نزدیکتری پیدا کرده و نمی‌توانند نسبت به سرنوشت امروز کشور بی تفاوت بوده و یا تنها به فکر آینده جامعه باشند. جامعه امروز نیازها، چالش ها و مسائلی دارد که دانشگاه ها نسبت به آنها مسئولیت سنگینی دارند.

هاشمی  با بیان اینکه چنانچه دانشگاه‌ها با حوزه مدیریت کلان کشور پیوند نداشته باشند ایده های نخبگان علمی وارد بازار مصرف نمی شود و اینگونه ایده ها نیز متوقف شده و بی نتیجه خواهند ماند، اضافه کرد: ایده‌هایی که در حوزه نخبگی و یا اتاق فکر دانشگاه ها مطرح می شوند باید به دست مصرف کننده که همان مدیریت کلان کشور و هر استان است برسند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، اتاق فکر دانشگاه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد با محوریت دانشگاه یاسوج تشکیل شده و استادان و روسای دانشگاه‌ها و جمعی از نخبگان علمی استان عضو آن هستند. در این اتاق فکر نظرها، ایده‌ها، پیشنهادها و نقدهای سازنده استادان و روسای دانشگاه ها و نخبگان علمی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه های مختلف برای کمک به توسعه استان مورد بررسی و استفاده قرار می گیرد.