سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – ‌رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از ساخت دستگاه ردیاب خورشیدی در پارک علم وفناوری هرمزگان خبر داد و گفت: این دستگاه ردیاب خورشیدی باعث افزایش یک ونیم برابری بهره‌وری انرژی در نیروگاه‌های خورشیدی می‌شود.

نیروگاه خورشیدی

‌به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، ‌علی فتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تمام مراحل ساخت مکانیکی و الکتریکی این دستگاه در استان صورت گرفته است، افزود: پنج میلیون تومان برای ساخت ردیاب خورشیدی هزینه شده که ۸۰ درصد کمتر از نمونه خارجی است.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان خاطرنشان کرد: این دستگاه در پانل‌های خورشیدی متحرک نصب می‌شود و مسیر آفتاب را دنبال می‌کند.

سازنده دستگاه ردیاب خورشیدی نیز در ادامه، گفت: این دستگاه در نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتائیک نصب می‌شود و ضریب خطای آن کمتر از مدل خارجی است.

شهریار بازیاری با بیان اینکه در هر ۵۱ مگاوات تولید برق بیش از پنج میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهد شد، بیان کرد: دستگاه ردیاب خورشیدی در نیروگاه‌های خورشیدی از نوع فتوولتائیک استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه نیروگاه فتوولتائیک پرکاربردترین نیروگاه خورشیدی در جهان است، افزود: این نیروگاه‌ها در کشور بصورت تحقیقاتی در دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف فعال است. همچنین هرمزگان نیز یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید ۲۰ کیلو وات برق دارد.