سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی اعلام کرد: تکثیر، اهلی‌سازی و فرآوری گیاهان دارویی را در ده استان هدف قرار داده‌ایم.

استانها/ گیاهان دارویی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، دکتر هاشمی در مراسم آغاز عملیات احداث مجتمع تحقیقات و فناوری جهاددانشگاهی لرستان، اظهار کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد انقلابی و علمی است که در سال ۵۹ همزمان با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‎ها شکل گرفت.

وی اضافه کرد: انقلابی و علمی بودن این نهاد، وظیفه سنگینی است که باعث شده جهاددانشگاهی برنامه‎های مختلفی را پیگیری کند. در ابتدا وظیفه اصلی آن پل ارتباطی بین جامعه، صنعت و دانشگاههای اسلامی بود، بعدها زمانی که قوت گرفت تغییراتی در اساسنامه و ماموریت‎های آن رخ داد و وظایفی دیگری برای آن تعریف شد.

هاشمی با بیان اینکه هم اکنون ما در حوزه‎های مختلف پژوهشی، آموزشی و فرهنگی فعالیت داریم که تجاری‌سازی فناوری نیز به آن اضافه شده است، ادامه داد: اشتغال دانش‎آموختگان از دغدغه‎های جدی ما در جهاد دانشگاهی است که در این راستا تمام سعی خود را به کار می‎بندیم.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی تصریح کرد: افتخار ما این است که در جهاددانشگاهی توانسته‎ایم پژوهش‎های بنیادین و کاربردی انجام دهیم و این موضوع کاملا برای مردم و جامعه قابل لمس و درک است. به عنوان مثال در حوزه فنی و مهندسی ما تولید فرستنده‎های رادیویی، دکل حفاری، بازوهای بارگیری و ژنراتورهای فشار قوی را داریم که کاملا بومی ایران هستند و بر اساس دانش فنی و فناوری مجموعه شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه وظیفه ما تا حد پیگیری نیمه صنعتی آنها بوده است، افزود: امیدواریم که بعد از آن بخش‌های خصوصی بتوانند این طرح‎ها را ادامه بدهند. همچنین در حوزه پزشکی افتخار ما این است که در بخش سلول‎های بنیادی جزو پنج کشور برتر دنیا هستیم و اقدامات بی‎نظیری انجام  شده است.

هاشمی ادامه داد: در این حوزه دکتر بهاروند ، نفر اول مجموعه رویان است. او تمام تحصیلاتش را در کشور انجام داده و افتخار لرستان، کشور و دنیاست. همچنین یکی از محققان جوان و خوشنام با ایده‎های خوب و در عین حال جهادی است که مدیریت جهادی را می‎توان به طور کامل در کارهای او دید.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی اظهار کرد: تولید داروهای ضد سرطان نیز جزو کارهایی است که در حوزه پزشکی توسط این نهاد انقلابی انجام گرفته و ما در رده ده کشور برتر دنیا قرار گرفته‎ایم.

وی با اشاره به فعالیت‎های جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی گفت: پژوهشکده گیاهان دارویی از اولین پژوهشکده‎های ما در جهاد دانشگاهی بوده که در آن بیشترین نگاه به تولید دارو با بیس گیاهی است و تا به حال نیز افتخارات خوبی در این حوزه داشته‎ایم.

هاشمی ادامه داد: بحثی که در رابطه با گیاهان دارویی بوده حدود سه سال پیش و از برنامه پنجم شروع شده است و ما تکثیر، اهلی‌سازی و فرآوری گیاهان دارویی را در ده استان هدف قرار داده‎ایم که یکی از این استان‎ها، لرستان است.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی تصریح کرد:امیدواریم با حمایت‎های مجموعه مدیریت لرستان و دفتر مرکزی بتوانیم در این حوزه کارهای درخوری را انجام دهیم. قطعا این مهم می‎تواند در اقتصاد و اشتغال استان نقش به سزایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه از ظرفیت‎ها و مزیت‎های استان در راستای شکل‎دهی به فعالیت‎ها در جهاد دانشگاهی استفاده می‎کنیم، ادامه داد: در مجموعه پژوهشی این نهاد سه پژوهشگاه، ۱۶ پژوهشکده و ۴۲ واحد استانی داریم که ۱۲ مورد از آنها در تهران قرار دارند. همچنین دو پارک علم و فناوری و یک مجتمع تحقیقاتی بر اساس تعاریف وزارت علوم داریم.

هاشمی به فعالیت ۱۹ مرکز رشد در این نهاد انقلابی اشاره کرد و افزود: شرکت‎های دانش‎بنیان کاری است که ما از سال ۵۹ در جهاد دانشگاهی پیگیری کرده‎ایم و ادعای ما این است که تمام کارهایمان بر اساس دانش بوده است. ما ایده را به محصول و ثروت تبدیل می‎کنیم، ثروتی که برای مردم است.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی با بیان اینکه دولت به ما اعتماد کامل دارد، ادامه داد: امیدواریم این اعتماد تداوم داشته باشد و این مجموعه که با تلاش و سختکوشی و حداقل بودجه کار می‏‌کند را یاری کنند. حدود ۲۰ درصد بودجه ما کمک‎های تحقیقاتی بوده و ۸۰ درصد آن بر اساس فعالیت‎های پژوهشی و آموزشی است و تماما در خدمت دولت و مجموعه کشور و نظام هستیم.