سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – محققان دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی و پیاده‌سازی چند روش ضدجمینگ در گیرنده‌های تک فرکانسه GPS شدند.

جی پی اس

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، سید محمدرضا موسوی میرکلائی مجری پروژه با بیان این که طرح با عنوان «طراحی و پیاده سازی چند روش ضدجمینگ در گیرنده‌های تک فرکانسه GPS » اجرایی شده است، گفت: هدف از انجام این پروژه بررسی روش‌های ضدجمینگ در GPS، ارائه چند روش ضدجمینگ در GPS، شبیه سازی و پیاده سازی عملی روش‌های ارائه شده و تحلیل نتایج آنها و مقایسه نتایج به دست آمده با نتایج روش‌های موجود است.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در این باره توضیح داد: سیگنال‌های GPS روی فرکانس‌های مشخصی از ماهواره‌هایی که در فاصله ۲۰۰ کیلومتری از زمین قرار دارند، ارسال می‌شوند. این سیگنال‌ها در فرستنده (ماهواره) با توان ۵۰ وات ارسال  و با نزدیک شدن به زمین تضعیف می‌شوند.

وی با تاکید بر این که این تضعیف سبب می‌شود که سیگنال‌های GPS به تداخل‌های عمدی و غیرعمدی آسیب پذیر شوند، ادامه داد: جمرها می‌توانند قطعات ردیاب را از تعیین و گزارش سرعت و موقعیت منع کنند. این اختلال کننده‌ها غیرقانونی ولی به راحتی قابل حصول هستند.

موسوی میرکلائی با بیان این که سیستم‌های ناوبری با صرف بیلیون‌ها دلار ساخته می‌شوند ولی به راحتی با اختلال کننده‌های ارزان قیمت مختل می‌شود، یادآور شد: بنابراین روش‌های مقابله با جمینگ توجه بسیاری را به خود جذب کرده است تا این اطمینان حاصل شود که عملکرد عادی GPS در شرایطی همانند نبرد نظامی نیز برقرار باشد.

این محقق اضافه کرد: در این تحقیق چند روش جدید مقابله با جمینگ GPS طراحی و پیاده سازی شد.

این طرح با حمایت و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران اجرایی شد.