سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: در حال حاضر ۲۴۵۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

دکتر بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر بهزاد سلطانی، امروز (۲۶ تیر ماه) در نشست با شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه تنها راه نجات کشور از بند نفت و افزایش رشد اقتصادی آن در گرو حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است، گفت: این در حالیست که در حال حاضر سهم شرکت‌های دانش بنیان کشور از تولید ناخاص کشور کمتر از نیم درصد است.

وی خاطرنشان کرد: در هدف گذاری سند چشم انداز ۲۰ ساله که ۱۰ سال از آن باقی مانده سهم شرکت‌های دانش بنیان و نیز شرکت‌های فناوری بومی از تولید ناخالص داخلی باید به ۵۰ درصد برسد که سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در این هدف‌گذاری به تنهایی ۱۰ درصد است.

سلطانی افزود: تمام تلاش ما این است تا در ۱۰ سال باقی مانده بتوانیم سهم ۱۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان را محقق کنیم که در این صورت کار بزرگی کرده‌ایم و ۴۰ درصد مابقی هم سهم شرکت‌هایی است که بومی سازی محصولات وارداتی را برعهده دارند، حتی اگر دانش بنیان نباشند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: در راستای تحقق این هدف باید کارهای زیادی انجام شود، از  جمله اینکه نظام ملی نوآوری ما باید هدفمند مدیریت شود.

وی تصریح کرد: باید نظام سیاست‌گذاری علم و فناوری ما انسجام پیدا کند، همانطور که این انسجام در نظام اقتصادی کشور رخ داد و امیدواریم این اتفاق در حوزه علم و فناوری هم بیفتد.

سلطانی با بیان اینکه مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر مسائل دانش بنیان اثرگذار است، گفت: همواره تاکید ما بر این است که مسائل حوزه دانش بنیان نباید سیاسی شود و جناح‌های سیاسی باید به این بلوغ برسند که نیاز رشد کشور از طریق اقتصاد دانش بنیان را با منویات سیاسی مخلوط نکنند و همیشه در اوج برنامه‌های خود برنامه‌های این شرکت‌ها را قرار دهند.

تاکنون ۱۱۰۰ طرح “دانش بنیان” در صندوق مصوب شده است

وی در ادامه با اشاره به تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۱، گفت: در اساسنامه صندوق ما استقلال مالی داریم و در همه زمینه‌ها از همه دستگاه‌ها مستقل هستیم.

سلطانی با مثبت خواندن این استقلال، گفت: این امر موجب می‌شود تا تحت فشار هیچ نهادی دولتی برای تصویب طرح‌ها قرار نگیریم و در انتخاب طرح‌ها استقلال داشته باشیم.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تاکنون ۱۷۰۰ طرح شرکت‌های دانش بنیان طی این مدت در صندوق بررسی شده است، گفت: از این تعداد ۱۱۰۰ طرح از ۱۰۲۰ شرکت دانش بنیان مصوب شده است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند بیش از یک طرح به صندوق بدهند، گفت: با تصویب طرح اول، شرکت دانش‌بنیان می‌تواند سه ماه بعد طرح دوم خود را بدهد و طرح سوم را زمانی می‌تواند به صندوق بدهد که هزینه‌های طرح اول خود را با صندوق تسویه کرده باشد.

سلطانی حرکت در جهت تصویب طرح‌های شرکت‌های دانش بنیان را حرکت بزرگی دانست و اظهار کرد: اگر این روند ادامه داشته باشد و مشکلی برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد نکنیم، در چند سال آینده شرکت‌های دانش بنیان در فضای علم و فناوری کشور حرف اول را خواهند زد.

طرحی که نتواند همپای “تورم” ارزش افزوده داشته باشد، ارزش سرمایه‌گذاری ندارد

وی با بیان اینکه در اساسنامه صندوق، پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دولتی و شرکت هایی که بیش از ۴۰ درصد سهام آنها دولتی باشد ممنوع است، گفت: علاوه بر این ما در پرداخت تسهیلات خود به شرکت‌های دانش بنیان خط قرمزهایی داریم  از جمله اینکه شرکت‌ها باید ارزش افزوده اقتصادی فراوان داشته باشند.

سلطانی با بیان اینکه سود پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان یازده درصد است، گفت: شرکتی که نتواند به اندازه یازده درصد ارزش افزوده داشته باشد، قطعا طرح‌های آن اقتصادی نیست و نباید انجام دهند.

وی با بیان اینکه صندوق یک موسسه مالی است، گفت: ما باید ارزش سرمایه‌ای که دولت به ما می‌دهد را حفظ کنیم و اگر هزار میلیارد تومان به صندوق اعتبار می‌دهد باید بتوانیم به عنوان مثال طی چند سال همپای نرخ تورم سرمایه داشته باشیم.

جای صندوقی برای پرداخت “تسهیلات بلاعوض” در کشور خالی است

سلطانی با بیان اینکه برخی شرکت‌ها برای روی خط تولید افتادن نیاز به تسهیلات بدون سود دارند، گفت: متاسفانه در کشور ما جای صندوقی که تسهیلات بلاعوض به شرکت‌های دانش بنیان بدهد خالی است که این صندوق در بسیاری کشورهای دیگر وجود دارد.

وی تصریح کرد: ما تنها بر اساس اساسنامه خود می‌توانیم برای نمونه سازی تسهیلات با سود ۴ درصد و برای پیش تولید، توسعه، ضمانت نامه، صادرات محصولات و انتقال فناوری هم می‌توانیم تسهیلات با سود ۱۱ درصد بدهیم.

سلطانی، تامین دفتر کار و خدمات توانمندسازی برای گرفتن ISO و فراهم کردن زمینه حضور در جشنواره‌های معتبر را از  دیگر خدمات این صندوق به شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در سایت صندوق خدمات آموزشی و مشاوره‌ای هم به شرکت های دانش بنیان ارائه می‌شود.

۲۴۵۰ شرکت دانش بنیان در کشور داریم

سلطانی در ادامه با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها نهادهای دولتی محسوب می‌شوند، گفت: ما نمی‌توانیم به طور مستقیم بر اساس اساسنامه خود به این نهادها تسهیلات بدهیم.

وی با اشاره به وجود ۲۵۰۰ شرکت فناوری در پارک‌های علم و فناوری کشور، گفت: از این تعداد ۵۰۰ تا ۶۰۰ شرکت دانش بنیان است که ما به این شرکت‌ها تسهیلات ارائه می‌دهیم که عملا نوعی کمک به پارک‌ها محسوب می‌شود.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: از طرف دیگر ما می‌توانیم به صندوق پژوهش و فناوری پارک‌ها هم کمک کنیم که این صندوق علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان به شرکت‌های دیگر مستقر در پارک هم کمک می‌کند و عملا از این طریق ما به شرکت‌های دیگر هم که دانش بنیان نیستند برای فعالیت به طور غیرمستقیم کمک می‌کنیم.

سلطانی با اشاره به وجود ۲۴۵۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور، گفت: از این تعداد تنها ۵۰۰ شرکت در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند و ما می‌توانیم در صورتی که حداقل ۱۰ شرکت دانش بنیان به همراه هم درخواست مکانی برای فعالیت بدهند، ساختمانی را خریده و به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار آنها قرار دهیم.

وی با اشاره به لزوم ایجاد “مجتمع‌های فناوری” در سطح شهرها، گفت: ما در سطح شهرها مجتمع‌های پزشکی، وکالت، اداری و مسکونی داریم اما مجتمعی به نام مجتمع فناوری نداریم.

سلطانی تصریح کرد: این درحالی است که در پکن پایتخت چین تنها یک سوم شهر به صورت مجتمع‌های فناوری است که شرکت‌های دانش بنیان در آن استقرار دارند.

وی افزود: ما هم نیاز به ایجاد چنین مجتمع‌هایی برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان داریم که در همین راستا در صورت درخواست چند شرکت دانش بنیان به صورت مشترک با هم ساختمان برای آنها خریداری می‌شود.