سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – اسناد همکاری‌های جدید آموزشی، علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و بلاروس در ششمین نشست کمیسیون همکاری‌های دو کشور در این عرصه به ریاست مشترک دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و الکساندر شومیلین رییس کمیته دولتی علمی و فناوری در شهر مینسک امضا شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، اسناد تنظیم شده بخش‌های مختلف در اجلاس کارشناسی دوجانبه، پس از بررسی نهایی در نشست اصلی از سوی دکتر فرهادی و شومیلین امضا شد که بر اساس آن زمینه افزایش همکاری‌های آموزشی، علمی و فناوری ایران و بلاروس گسترده‌تر می‌شود.

توافق‌های امضا شده دربر گیرنده موارد مختلفی از جمله ایجاد ساختار تامین مالی پروژه‌های علمی و فناوری دو کشور، همکاری‌های دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با دانشگاه دولتی فناوری بلاروس است.

همکاری در برگزاری نشست‌های کاربردی علمی، فناوری و آموزشی و حمایت از برنامه‌های مشترک فناورانه نیز از دیگر مباحث مطرح در این نشست بود که درباره آن توافق‌هایی به عمل آمد و سه سند جداگانه دیگر نیز در حوزه‌های مرتبط امضا شد.

همچنین برای نشست سال ۲۰۱۷ این کمیسیون در تهران محورهای مختلف از جمله بررسی زمینه‌های اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه‌های مختلف، استفاده از فناوری‌ های پیشرفته در کشاورزی، صنعت، پزشکی و درمان، داروسازی، ساختمان سازی و مصالح نو، توسعه علم و فناوری، تربیت ساختارهای علمی و دانشگاهی، تبادل استاد و دانشجو در نظر گرفته شد.

هیات ایرانی به سرپرستی دکتر فرهادی وزیر علوم کشورمان همچنین در جریان سفر سه روزه خود به مینسک، با رؤسای چند دانشگاه بلاروس دیدار و درباره افزایش همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌ های مختلف و مرتبط مذاکره کردند.

گفتنی است اعضای هیات ایرانی در حاشیه نشست کمیسیون همکاری ‌ها نیز با ایرانیان حاضر در مینسک دیدار و نشست هم اندیشی تقویت همکاری‌ها و کاهش مشکلات را برگزار کردند.

دکترحسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رییس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی این وزارت، دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر سیدعلی اکرمی‌فر رییس مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مهدی نکومنش رییس پژوهشگاه پلیمر و مهندسی پتروشیمی و دکترعلی خاکی صدیق رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از جمله اعضای هیات ایرانی در مذاکرات بلاروس بودند.