سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – تهیه‌کننده و مجری «چرخ» با اشاره به تلاش این برنامه برای تغییر زبان جامعه علمی، درباره تغییرات پیش‌آمده در زمان پخش آن، گفت: این موضوع نگرانی این روزهای من است و امیدوارم موجب از دست رفتن حجم قبل اعتنایی از بیننده‌های ما نشود.

سیاوش صفاریان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه طبق تصمیم مدیران شبکه چهار سیما قرار شد برنامه «چرخ» از این پس سه روز در هفته پخش شود، یادآور شد: تصور من این است که از آنجایی که برنامه «چرخ» در این دوران مخاطب خودش را به دست آورده بود، این تغییرات باعث ریزش مخاطب می‌شود؛ اما به هر حال این تصمیمی‌ است که مدیران تازه‌نفس شبکه چهار گرفته‌اند.

تهیه‌کننده برنامه «چرخ» درباره تغییراتی که در ساختار این برنامه اعمال کرده‌اند، بیان کرد: شاید بتوان گفت مهمترین این تغییرات که پس از عید نوروز آن را اعمال کرده‌ایم، اضافه کردن بخش استندآپ ساینس (Stand Up Science) بوده است که توانستیم به واسطه آن یک فضای مونولوگ‌گویی زنده را در مباحث علمی تجربه کنیم. البته نمی‌توان گفت این یک اتفاق جدید در دنیای تلویزیون است، اما در تلویزیون ما این یک اتفاق جدید محسوب می‌شود.

او در ادامه افزود: یکی از علل اصلی ایجاد فضای جدید استندآپ ساینس این بود که به سراغ دانشمندان، پژوهشگران و روزنامه‌نگاران علمی برویم که می‌توانند با مردم صحبت کنند. گفت‌وگوهای تلویزیونی به نسبت کار ساده‌ای است که افراد در پاسخ به پرسش‌های مطرح‌شده به بیان توضیحاتی می‌پرازند؛ اما در بخش استندآپ ساینس باید بتوانند از آغاز تا فرجام یک مطلب علمی را در یک محدوه زمانی مشخص ( ۷ تا ۱۰ دقیقه) ارائه بدهند که طبیعتاً انجام این کار نیازمند توانایی‌های خاص است. هدف ما از اضافه کردن این بخش علاوه بر جلب نظر بیشتر مخاطبان برنامه «چرخ» این بود که این  بخش می‌تواند به چهره‌های علمی ما یادآوری کند که لازم است برای بیان گفتارهای جذاب علمی توانمندتر شوند.

صفاریان‌پور خاطرنشان کرد: امیدواریم این فصل از «چرخ» کمک کند به اینکه بیان روایات علمی سیال، ساده، جذاب و در عین حال وفادار به علم باشد. در این زمینه هم تجربه‌های خیلی خوبی با افراد گوناگون همانند دکتر رضا منصوری، دکتر مهدی زارع و دانشگران دیگر به دست آورده‌ایم.

او درباره واکنش مخاطبان نسبت به بخش استندآپ ساینس یادآور شد: من خودم در نیمه‌های برنامه به این نتیجه رسیدم که بخش استندآپ ساینس باید کم‌رنگ‌ شود، ولی بازخورد مخاطبان به این بخش آنقدر خوب بود که همچنان آن را ادامه می‌دهیم؛ اما در این بخش با یک گرفتاری‌ بزرگ مواجه هستیم که جامعه علمی ما باید بتواند در این قالب قرار بگیرد. از این جهت می‌گویم که عموماً جامعه علمی ما عادت کرده‌ است که در فضای آکادمیک دانشجو باید و مجبور است که حرفشان را بشنود و به همین خاطر هم به هر زبانی که خواسته‌اند صحبت‌ کرده‌اند. بنابراین سختی کار ما این است که افرادی را پیدا کنیم که بتوانند به زبان عموم صحبت کنند و جذاب باشند.

 مجری برنامه «چرخ» با تاکید بر اینکه در تلویزیون فضا متفاوت از کلاس‌های دانشگاهی است، اظهار کرد: باید بتوان بیننده فرار تلویزیون را که هر لحظه ممکن است کانال را عوض کند، جذب کرد؛ این کار نیازمند مهارتی است که به نظر من در چهره‌های آکادمیک ایران خیلی کم‌رنگ است. برخی از افرادی که از آنها برای حضور در برنامه دعوت می‌شود، تصور می‌کنند باید حدود ۳۰ دقیقه صحبت کنند. این در حالی است که ما از آنها می‌خواهیم در ۷ تا ۱۰ دقیقه تمام حرفشان را بزنند. متاسفانه جامعه علمی ما عادت کرده است به سخنرانی‌های طولانی، سخت و غیرجذاب. امیدواریم اگر برنامه «چرخ» قرار است کوچکترین اثری داشته باشد، جامعه علمی بپذیرد که زبان خودش را باید عمومی‌تر و جذاب‌تر کند.   

برنامه «چرخ» به تهیه‌کنندگی سیاوش و فواد صفاریان‌پور از روز شنبه (۲۵تیر ماه)  تنها سه روز در هفته (شنبه، یکشنبه و دوشنبه) راهی آنتن شبکه چهار سیما می‌شود.

‌  ‌