سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – بازار حراجی برای یادگاری‌ها، دستگاه‌ها و اسناد علمی و نسخه‌های خطی نسبت به یادگارهای سرگرمی، ورزشی و مذهبی در درجه دوم اهمیت قرار دارد اما هستند افرادی که علم در جایگاه نخست علاقمندیشان قرار دارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مزایده اخیر در دو حراجی بزرگ لندن نشان داد که بازار میراث علمی همچنان رونق دارد و بسیاری از آثار علمی با مبالغ کاملا برازنده‌ای به فروش رسیدند.

از جمله اقلامی که در حراجی‌های خانه کریستی به مزایده گذاشته شد، ساعت جیبی، کت چرم و اسباب‌بازی خانه‌سازی زمان کودکی اینشتین بود که به ترتیب به قیمت‌های ۳۵۲ هزار و ۵۴ دلار، ۱۴۵ هزار و ۹۷۴ دلار و ۸۲ هزار و ۵۶۴ دلار فروخته شدند.

هنوز مشخص نیست قصد خریدار این اسباب‌بازی‌ها از پرداخت چنین مبلغ بالایی چیست و یکی از احتمالات این است که وی با تصور اینکه هنوز مقداری از نبوغ اینشتین در سطح این بلوک‌های خانه‌سازی وجود دارد، آن‌ها را خریده است!

در این حراجی همچنین یک کارت پستال از این دانشمند نابغه آلمانی با قیمت ۹۸ هزار و ۴۱۷ دلار به فروش رسید که به دست خود وی نوشته و امضا شده بود.

از دیگر آثار و یادگارهای بفروش رسیده در این حراجی باید به مشهورترین کتاب گل جهان، کتاب اصلی نظریه خورشید مرکزی و چند اثر اسحاق نیوتن،‌ یوهانس شونر و لوکا پاچیولی اشاره کرد.