سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی گفت: امروز شاهد هستیم که برخی از واحدهای تولیدی ما هیچ گونه مشکل فنی ندارند و با بررسی اجمالی‌تر به این نتیجه می‌رسیم که این واحدها از ورود به پروسه‌های اداری ترس و واهمه دارند و این موضوع عامل مهمی در عدم توسعه این واحدها است.

نساجی / اقتصادی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، علی جهانگیری در جلسه ستاد توسعه فناوری‌های نساجی و پوشاک با تاکید بر ضرورت همراهی تمامی نهادها و سازمان های مربوطه برای حل مشکلات فناوران و صنعتکاران گفت: نباید پشت میز خود بنشینیم و تنها به نامه‌نگاری‌ها بسنده کنیم، بلکه ضروری است همه دور یک میز بنشینیم و با همکاری و هم فکری برای رفع مشکلات چاره اندیشی کنیم.

نماینده تام الاختیار استاندار در حوزه فناوری، با اشاره به ابلاغ رسمی آغاز فعالیت ستاد توسعه فناوری های نساجی و پوشاک از سوی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: امیدواریم فعالیت های این ستاد بتواند مباحث فناوری را به صورت روزانه و مستمر در حوزه تخصصی نساجی و پوشاک دنبال کند.

جهانگیری، با تاکید بر همکاری صنعتگران و دانشگاهیان در پیشبرد اهداف این ستاد خاطرنشان کرد: نباید صورت مسئله‌ها را در ارتباط صنعت و دانشگاه پاک کنیم، بلکه باید با احصای مشکلات به دنبال راه حل های منطقی برای همکاری‌های فی مابین باشیم. این ستاد باید اتاق فکری برای نساجی و پوشاک استان باشد و تمام عوامل استان که می توانند در حوزه فناوری نساجی و پوشاک فعال باشند دور هم گرد بیایند و در نتیجه نه صنعت تنها باشد و نه دانشگاه راه خود را برود و ضروری است دانشگاه‌ها در پروسه ای مستمر و نظامند در کنار صنعت باشد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نساجی و پوشاک آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه  از فعالیت ۹۰۰ واحد نساجی در استان خبر داد و اظهار کرد: توسعه و ارتقای دانش و فناوری در حوزه نساجی و پوشاک ضروری است و در حال حاضر علاوه بر واحد ها نساجی هزاران کارگاه خیاطی در استان فعال است.

سید حسن پروینی با اشاره به برنامه‌های میان مدت و بلند مدت این مجموعه افزود: تاکید بر تحقیقات و عملیاتی کردن برنامه‌ها از جمله برنامه‌های کوتاه مدت و ارائه راه حل رفع مشکلات واحدهای تولید کننده حوله استان در مسیر رقابت با تولیدکنندگان خارجی برای کسب بازار جهانی، طرح رفع مشکلات پساب صنایع نساجی با بهینه سازی فرایند تولید صنایع، ایجاد واحدهای طراحی پارچه، مد و پوشاک و ایجاد واحدهای شاخص و تاثیرگذار در منطقه ، تهیه استانداردهای الزام آور مناسب و بومی سازی استاندارها  از جمله برنامه های بلند مدت این مجموعه است.

پروینی استفاده از پتانسیل های این حوزه را در استان ضروری دانست و ادامه داد: ما آماده همکاری با سازمان ها و نهادها و دانشگاه ها تخصصی در این  بخش هستیم.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از پتانسیل های دانشگاهی در امر فناوری نساجی و پوشاک گفت: ایجاد آزمایشگاه های مستقل و تخصصی برای فیزیک و شیمی نساجی از جمله ضروریاتی است که جای آن در استان ما خالی است؛ استفاده از فناوری های روز دنیا باید با تاکید بر رعایت استانداردهای ملی و بین الملی صورت گیرد و در این بین وجود آزمایشگاه های مرجع و دانشگاهی ضروری است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نساجی و پوشاک آذربایجان شرقی، اظهار کرد: متاسفانه ما آنچنان که باید و شاید نمی توانیم از توان علمی فارغ التحصیلان خود استفاده کنیم چرا که دانشگاه ها فارغ التحصیلانی که بتوانند نیاز ما را برآورده سازند به صنعت تحویل نمی دهند.

خبرنگار: ۱۱۴۵