سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – ششمین نشست شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی پژوهش و فناوری در منطقه ۶ کشوری با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، مدیران ستادی وزارت علوم، مدیران کل ادارات استاندارد و اعضای منطقه ۶ کشور، در دانشگاه شهرکرد تشکیل و پس از بحث و تبادل نظر، مواردی به تصویب شرکت کنندگان رسید.

آزمایشگاه دوپینگ ریو

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، به نقل از  روابط عمومی وزارت علوم ، مصوبات ۱۹ ماده ای این نشست به شرح زیر است

۱- با توجه به اینکه تولید علم در تراز جهانی مستلزم در اختیار داشتن تجهیزات تحقیقاتی است، ضروری است پیگیری تأمین اعتبارات لازم بویژه اعتبارات ارزی برای تقویت آزمایشگاه‌های منطقه ۶ از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد توجه جدی قرار گیرد .

۲- دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری منطقه ۶ نقش فعال در ارتباط با تهیه شاخص‌های علم و فناوری که در حال بررسی در شورای عالی عتف است ایفا کنند .

۳- دفتر امور پژوهشی با همکاری پایگاه استنادی جهان اسلام و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری تحلیلی بر وضعیت چاپ مقالات تولید شده در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تا پایان شهریور ماه سال جاری انجام داده و در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری قرار دهند .

۴- اعضای منطقه ۶ با مشارکت پایگاه استنادی جهان اسلام و  مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری مقالات تولید شده در منطقه ۶ را  دسته‌بندی کرده و چالش‌ها و راه‌کارهای کیفی سازی آن بررسی و به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام دارند .

۵- دانشگاه‌های منطقه ۶ باید حداقل به میزان ۱۵درصد اعتبارات خود را صرف پژوهش و فناوری کنند .

۶- با توجه به این‌که برنامه ششم در حال بررسی و تدوین است، دفتر امور فناوری و دفتر امور پژوهشی که مسئولیت تهیه و پیشنهاد برنامه‌های اجرایی پژوهش و فناوری در برنامه ششم را بر عهده دارد، نظرات دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری را کسب و در برنامه اعمال کنند .  

۷- ساماندهی وضعیت تحصیلات تکمیلی در اولویت برنامه‌های پژوهشی  قرار گیرد .

۸- دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور بویژه اعضای منطقه ۶ استاندارد سازی آزمایشگاه مرکزی را در اولویت کاری خود قرار دهند تا امکان اتصال آن‌ها به شبکه آزمایشگاه‌های کشورهای اسلامی فراهم شود.

۹- معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری ضمن توجه جدی به اجرای آیین‌نامه ابلاغی تخلفات پژوهشی ضروری است، نقطه نظرات اصلاحی خود را به دفتر امور پژوهشی ارسال کنند .

۱۰-  معاونان پژوهش و فناوری ساز وکارهای لازم برای ارائه برنامه و نقشه راه تحقیقاتی اعضای هیئت علمی، با هدف مأموریت گرا شدن پژوهش در دانشگاه‌ها و در نظر گرفتن آن در تخصیص ظرفیت دانشجوی دکتری و ارشد را به کار گیرند .

۱۱-   نظام ارزیابی عملکرد هیئت علمی در حوزه پژوهشی و تخصیص اعتبارات و امکانات بر اساس نتایج نظام ارزیابی و اقتضائات رشته تدوین شود .

۱۲-  سند جامع و نقشه راه شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران ( شاعا) تهیه و در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری قرار گیرد .

۱۳- پیگیری ردیف اعتبار برای شبکه شاعا از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همچنین ایجاد حساب مستقل برای آزمایشگاه‌های مرکزی از سوی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم انجام پذیرد .

۱۴-  شیوه‌نامه ارائه خدمات آزمایشگاهی مشترک و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی یکدیگر از سوی اعضای منطقه ۶  به عنوان پایلوت تهیه و به سایر مناطق کشور تسری پیدا کند .

۱۵-  تجارب دانشگاه اصفهان در مورد هدفمند سازی تحقیقات تحصیلات تکمیلی تدوین و در اختیار دانشگاه‌های منطقه ۶ و سایر دانشگاه‌های کشور قرار گیرد.

۱۶-  دانشگاه هنر اصفهان مدل تجاری سازی الکترونیک هنر و شبکه ملی کانون‌های پژوهشی را به عنوان طرح پیشرو به وزارت عتف منعکس کند .

۱۷-  طرح توانمند سازی شرکت‌های دانش بنیان برای به روز رسانی و حضور در بازارهای بین‌المللی از طریق ایجاد مشوق‌ها و حمایت‌های قانونی تدوین شود .

۱۸-  تهیه و اجرای برنامه‌ها و مأموریت‌های مشترک بین دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در زمینه انتقال تکنولوژی، تجاری سازی، صندوق‌های پژوهش و فناوری و مراکز نوآوری در راستای دانشگاه کارآفرین 

۱۹-  برنامه‌ریزی برای اجرای مدیریت یکپارچه شبکه شاعا برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد صورت گیرد.