موفقیت تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی در مسابقات جهانی آلمان سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – تبریز – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی گفت: این واحد قطب رباتیک شمال غرب کشور است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، جمعی از مسئولان و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی و تیم رباتیک این دانشگاه که در مسابقات جهانی اخیر آلمان توانست با ارائه عملکردی قابل قبول مقام سوم را در بخش ربات‌های انسان‌نما کسیب کند، در نشستی مطبوعاتی که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، به تشریح اقدامات و دستاوردهای خود پرداخته و پاسخگوی سووالات خبرنگاران شدند.

دانشگاه آزاد ایلخچی قطب رباتیک شمال غرب کشور است

رنجبران رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی با اشاره به موفقیت تیم رباتیک دانشگاه در مسابقات جهانی آلمان اظهار داشت: این دوره از مسابقات در شهر لایپزیک و باحضور هشت تیم از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، تایوان، ژاپن، چین، کره‌جنوبی و آلمان برگزار شد که تیم پنج نفره‌ی دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی، به عنوان نماینده‌ جامعه‌ی دانشگاهی ایران توانست در این مسابقات مقام سوم را در بخش ربات‌های انسان‌نما کسب کند

او اضافه کرد: این واحد قطب رباتیک شمال غرب کشور بوده و همچنین مقدمات تاسیس دبیرخانه‌ی رباتیک استان در این دانشگاه فراهم شده است و با توجه به موفقیت های کسب شده در عرصه‌ی رباتیک، قصد همکاری با شرکت‌های صنعتی را داریم و به همین منظور در شرف عقد قرارداد با شرکت سایپا برای تولید دو ربات صنعتی با هدف ارتقای ترمزهای تولیدی این شرکت هستیم.

رئیس این واحد دانشگاهی افزود: هزینه‌ این پروژه حدود ۲۰ درصد نمونه‌ خارجی است و شرکت سایپا نیز قول داده است در صورتی که ساخت ربات ها موفقیت‌آمیز باشند، ساخت همه‌ ربات‌های خود را به دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی محول کند.

وی خاطر نشان شد: علاوه بر این طرح راه‌ اندازی آبگرمکن‌های خورسیدی با ظرفیت تولید ۱۴ کیلوگرم آب شیرین به ازای هر یک متر مربع در این دانشگاه دنبال می شود که با توجه به کثرت آب‌های شور در کشورمان، می تواند کاربرد زیادی داشته و علاوه بر این هزینه‌ تمام شده آن نسبت به نمونه های خارجی نیز پایین است.

رنجبران در پایان تصریح کرد: هم اکنون طبق مقررات دانشگاه ها موظف‌اند پنج درصد بودجه خود را صرف پژوهش کنند و به همین دلیل این واحد درصدد است تا با عقد قرارداد با شرکت‌های صنعتی بودجهی پژوهشی خود را افزایش دهد.

دعوت از تیم رباتیک دانشگاه آزاد ایلخچی برای حضور در مسابقات جهانی ژاپن

عباس‌زاده سرپرست تیم روباتیک و معاون آموزشی- دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: سابقه‌ تشکیل این تیم به سال ۸۴ برمی‌گردد و در سال ۸۸ تیم روباتیک موفق به ساخت اولین ربات خود از نوع  سوئیپر شد و بعد از آن هم اعضا تمرکز خود را روی روبات های انسان نما گذاشتند.

وی در ادامه افزود:، تیم روباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی موفق شد در مسابقات سال گذشته ایران اپن مقام اول را در سطح کشور کسب کند و از همان زمان جرقه برنامه ریزی برای حضور تیم در مسابقات جهانی زده شد و پس از چهار ماه پیگیری و ارسال  سوابق و رزومه تیم و بررسی‌های به عمل آمده از سوی مسئولان آلمانی درباره‌  دانشگاه ایلخچی، به تیم ما مجوز حضور در این دوره از مسابقات داده شد.

سرپرست تیم روباتیک و معاون آموزشی- دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی خاطر نشان کرد: دوره بعدی این مسابقات سال اینده در کشور ژاپن برگزار خواهد شد و از هم اکنون از تیم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی برای حضور در این مسابقات دعوت شده است.

بودجه پژوهشی دانشگاه ها افزایش یابد

تقی پور معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی نیز درپاسخ به سوالی دربارهی کافی بودن پنج درصدی بودجه‌ پژوهشی دانشگاه ها اظهار داشت: هر چند که دانشگاه واحد ایلخچی از جمله واحدهایی است که تمامی بودجه‌ی پژوهشی مصوب خود را هزینه می کند ولی این رقم اعلام شده برای فعالیت‌های پژوهشی کافی نیست و باید افزایش یابد.

در انتها سه تن از اعضای تیم رباتیک دانشگاه، آقایان سعیدوند و کریمی و خانم جعفری نیز به معرفی خود  و نقششان در تیم و تشکر از اساتیدشان پرداختند و ریییس دانشگاه نیز از زحمات نریمانی رییس سابق این دانشگاه، زمانلو مدیر عامل سابق شرکت طراحی مهندسی و ساخت تجهیزات و ابزارآلات  سایپا تبریز، صادقیان مدیرعامل ایران خودرو تبریز و انگجی رییس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی دانشگاه آزاد اسلامی تشکر کرد.