سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از واگذاری چهار پروژه بزرگ در حوزه اقتصاد مقاومتی به وزارت علوم خبر داد و گفت: در این راستا معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها باید بر صرف ۱۵ درصد از اعتبارات در حوزه پژوهشی پافشاری کنند.

بازدید دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی وزیر علوم از ایسنا

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا دکتر وحید احمدی در نشست سیاستگذاری و برنامه‌ریزی پژوهش و فناوری منطقه ۶ دانشگاه‌های کشور در دانشگاه شهرکرد با اشاره به این مطلب افزود: «تدوین ساختار دانشگاه‌های کارآفرین»، «تدوین شاخص‌های ارزیابی علم و فناوری کشور»، «ارتقای دانشگاه کشور به جایگاه ممتاز بین‌المللی» و «تدوین نقشه‌ راه  نقش‌آفرین دانشگاه‌ها در اقتصاد مقاومتی» چهار پروژه‌ بزرگ در حوزه اقتصاد مقاومتی است که به وزارت علوم واگذار شده است.

وی با بیان اینکه ،معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها باید برنامه پنج ساله آینده دانشگاه‌ها را تدوین کنند و زمان مشخصی را برای دست‌یابی به شاخص‌های علم و فناوری تعیین کنند، ادامه داد: آیین‌نامه تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی در هفته گذشته ابلاغ شد و با ابلاغ آن، نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری دانشگاه‌ها در تأسیس شرکت‌های دانش بنیان و میزان حضور اعضای هیات علمی در این شرکت‌ها مشخص شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر با تاکید بر نقش مهم معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: عناصر دخیل در پژوهش و فناوری افزایش یافته و بر خلاف گذشته، صرف افزایش مقالات علمی مطرح نیست؛ بلکه باید مقالات کیفی افزایش یابد و جایگاه همه گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها، رشته‌ها و اعضای هیات علمی در آمارها روشن شود.

وی اضافه کرد: در این راستا معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها باید بر هزینه شدن ۱۵ درصد اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها در حوزه پژوهش پافشاری کنند که در همین راستا علاوه بر تأکید هیات امنای وزارت علوم، در حال رایزنی با سازمان برنامه و بودجه برای تدوین سازوکارهای بودجه‌ای هستیم تا اعتبارات پژوهش فقط در این حوزه مصرف شود.

احمدی ضمن ابراز امیدواری به اجرایی شدن شبکه علمی کشور توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ یادآور شد: در صورت استفاده دانشگاه‌ها از پهنای باند اینترنت شرکت ارتباطات زیرساخت، دانشگاه‌ها از ۵۰ درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

دبیر کل شورای عالی عتف ضمن تأکید بر افزایش دیپلماسی علم و فناوری اظهار کرد: در اجلاس اخیر سازمان همکاری‌های علمی گروه‌های اسلامی (کامستک) پیشنهاد ایجاد شبکه آزمایشگاهی مشترک، صندوق حمایت از پژوهش و فناوری و فن‌بازار  مشترک از سوی ایران مطرح شد که مورد استقبال قرار گرفت و در بیانه پایانی اجلاس گنجانده شد و  بانک توسعه اسلامی هم از این طرح‌ها اعلام حمایت کرد و از ایران خواسته شد برنامه اجرایی خود را به این سازمان ارائه کند.