سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: القای باور اثرگذار بودن دانشگاه و رفع ابهامات و پاسخ به شبهات در خصوص داشتن آزادی عمل دانشگاه، می تواند اولین گام در راه رسیدن به استقلال دانشگاه و درونی شدن اختیارات آن باشد و همه می توانند در این زمینه نقش آفرین بوده و به این فرهنگ سازی کمک کنند.

دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا،  دکتر رضا فرجی دانا در گردهمایی مدیران گروه های آموزشی که در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با طرح بحث استقلال دانشگاه ، این موضوع را به عنوان یکی از مسائل بسیار مهم برای دانشگاه های برتر کشور قلمداد کرد و گفت: موضوع پر اهمیت برای دانشگاه‌های برتر که آنها را در رسیدن به قله های رفیع علم یاری می کند بحث استقلال دانشگاه هاست. آموزش عالی در یک مکانیزم عرضه و تقاضا می تواند پاسخگو باشد. دانشگاه مستقل و چابک می تواند به تقاضاهای جامعه، صنعت و… پاسخ دهد.

دکتر فرجی دانا ادامه داد: برای اینکه یک دانشگاه چابک باشد و بتواند به درستی وظایف خود در زمینه پاسخگویی را انجام دهد و در این راستا توانمند باشد باید از اختیاراتی برخوردار بوده و مستقل باشد. تصمیم گیری برای برگزاری دوره‌ها یا شرایط ورود به دانشگاه باید به صورت درونی انجام شود. تصمیمات در خصوص آئین نامه‌های تعلیماتی تا ساختار تشکیلاتی، اداری و مالی باید در زمره اختیارات هیأت امنا بوده و این اختیارت برای داشتن دانشگاهی چابک بیشتر شود.

وی خاطر نشان کرد: برخی اوقات از این صحبت ها برداشت غلطی صورت می گیرد که طلب استقلال در واقع دخالت در دولت و اختیارات آن است. اما باید بگویم که هیأت امنای دانشگاه ها در چارچوب قوانین تصمیم می گیرند و این به معنای دخالت و یا تعیین تکلیف کردن برای دولت و یا تعارض با دولت نیست. شاید مهمترین پاسخی که بتوان در این زمینه داد همان تجربه کشورهای دیگر باشد که در سیستم‌های مختلف دولتی توانسته‌اند دانشگاه‌هایی مستقل و موفق در عرصه‌های جهانی داشته باشند.

دکتر فرجی دانا در بخش دیگری از سخنرانی خود از ویژگی تحصیلات تکمیلی بودن دانشگاه تربیت مدرس به عنوان مزیت نسبی این دانشگاه که آن را کم نظیر و حتی بی نظیر ساخته است یاد کرد و اظهار داشت: به نظر من تحصیلات تکمیلی مزیت نسبی ویژه دانشگاه تربیت مدرس است که باید از آن به نحو احسن استفاده کرد و گام های بلندی برداشت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، وی افزود: دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس کسانی هستند که به سرعت وارد عرصه اشتغال و کارآفرینی می شوند. ایجاد و حفظ ارتباط با این فارغ التحصیلان و تشکیل و تقویت بنیادهای دانشگاهی و نظم بخشیدن به ارتباط با دانش آموختگان می تواند دانشگاه را در تأمین منابع یاری رساند.