سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – دبیرکل شورای عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ایران با کسب رتبه نخست در بین ۵۷ کشور اسلامی، سرآمد منطقه وجهان اسلام است، گفت: جمهوری اسلامی ایران رتبه اول رشد در تولید علم برتر در جهان را کسب کرد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، وحید احمدی درخصوص سهم تولید علم جهانی توسط ایران به افزایش سهم ایران در تولید علم دنیا اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در پایگاه استنادی «آی اس آی» – ISI – سومین رشد علمی در دنیا را پس از روسیه و استرالیا به خود اختصاص داده و نسبت به دو سال گذشته میلادی از لحاظ کمیت تولید علم، رشد داشته است؛ این در حالی است که رشد کل علم دنیا در پایگاه «آی اس آی» منفی بوده است.
وی گفت: افتخار دیگر این است که جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی رتبه نخست رشد دنیا در تولید علم برتر را داشته است؛ به گونه ای که در تولید مقالات یک درصد برتر دنیا، ۱۹درصد رشد و در تولید مقالات ده درصد برتر دنیا ۶۶درصد رشد داشته ایم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درخصوص سهم ایران در کمیت تولید علم کشور گفت: سهم کمیت تولید علم کشور در پایگاه استنادی «آی اس آی» در سال ۲۰۱۳ برابر با یک ممیز سه دهم درصد (۱/۳%) بود. این مقدار در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و به یک ممیز چهار دهم درصد (۱/۴%) و در سال ۲۰۱۵ به یک و نیم درصد (۱/۵%) رسید و در سال ۲۰۱۶ با افزایش مجدد سهم ایران از کل کمیت تولید دنیا برابر به یک ممیز پنجاه و سه صدم درصد (۱/۵۳%) رسیده است.
وی افزود: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس جمهوری اسلامی ایران در پنج سال اخیر یعنی از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی رتبه اول علم منطقه خاورمیانه را کسب کرده است.
احمدی یادآور شد: نگاهی به رتبه تولید علم کشور براساس همین پایگاه نشان می دهد که ایران در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رتبه ۱۶ تولید علم بین الملل را کسب کرده است؛ در حالی که ایران در این پایگاه در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده بود و در دولت یازدهم یک رتبه ارتقا را نشان می دهد.
وی به رشد تولید علم برتر در جمهوری اسلامی ایران و رشد صد درصدی (دوبرابری) سطح کیفیت پژوهش در کشوراشاره کرد و گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی «آی اس آی» ۱۱ / ۴ / ۱۳۹۵ بیانگر آن است که تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است بنابراین می توان نتیجه گیری کرد سطح کیفی پژوهش محققان و پژوهشگران مرتباً در حال افزایش است.
دبیرکل شورای عالی وزارت علوم ادامه داد: در سال ۲۰۱۰ جمهوری اسلامی ایران ۳۳۸۸ مدرک در مجلات چارک اول منتشر کرده بود؛ این میزان در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۵۰۹۴ مورد و در سال ۲۰۱۲ میلادی به ۵۵۶۷ مدرک افزایش یافت.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۳میلادی کمیت تولید علم برتر کشور دوباره افزایش یافته و به ۵۸۲۴ مورد و در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول به ۶۶۲۵ مورد افزایش یافت.
احمدی اظهار داشت: در آخرین سال قابل محاسبه یعنی در سال ۲۰۱۵ کیفیت پژوهش های کشور نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و به ۶۸۵۴ مورد رسید؛ به این ترتیب تعداد مدارک کشور با کیفیت کشور در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است.
وی افزود: در حال حاضر از منظر تولید علم، ایران از یک جایگاه رفیع بین المللی برخوردار است و دومین قدرت علمی در بین ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد محسوب می شود.
دبیرکل شورای عالی وزارت علوم خاطرنشان کرد: همچنین در طی سال های متمادی برترین کشور از نظر علمی در بین کشورهای عضو اوپک بوده است؛ ایران با کسب رتبه اول تولید علم در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و همچنین رتبه نخست در بین ۵۷ کشور اسلامی سرآمد منطقه و جهان اسلام است.
وی به ارتقای دو پله ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس رتبه زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ دو رتبه ارتقا یافته و به جایگاه ۱۵ جهان رسیده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین خبر داد: بررسی پایگاه شاخص های اساسی علم(ای اس آی- ESI -) موسسه تامسون رویترز نشان می دهد که ۳۵ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور به جمع دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی یک درصد برتر دنیا راه یافتند. این موسسات شامل ۱۴ دانشگاه جامع، ۱۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی علوم پزشکی، ۸ دانشگاه صنعتی، ۲ دانشگاه غیرمتمرکز و یک پژوهشگاه است.
وی به افزایش تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: مطابق گزارش پایگاه اسکوپوس در سال ۲۰۱۲میلادی ، ۱۸ درصد مقالات تولیدی ایران با پژوهشگران خارجی مشترک بوده است که در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۲۱/۲ درصد افزایش یافته است و همچنین مطابق گزارش پایگاه آی.اس.آی تعداد مقالات مشترک ایران در سال ۲۰۱۲، ۱۹/۶ درصد بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۲۳/۴ درصد افزایش یافته که خود نشان از افزایش مراودات و تعاملات علمی با سایر کشورها دارد.
احمدی همچنین با اشاره به رشد قابل ملاحظه تعداد دانشمندان برتر ایرانی در سطح دنیا افزود: تعداد دانشمندان یک درصد برتر ایرانی در سطح جهان در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۳ نفر و در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۹ نفر افزایش یافته اند که حاکی از ارتقای کیفی دانشمندان ایرانی است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ارتقای زیرساخت های پژوهشی کشور خبر داد و گفت: تعداد نشریات معتبر علمی ایران در سال ۱۳۹۲، ۱۳۳۱ نشریه بوده است که در سال ۱۳۹۵ به ۱۵۳۶ نشریه افزایش یافته است و همچنین تعداد نشریات نمایه شده ایرانی در پایگاه بین المللی «آی اس آی» در سال ۱۳۹۲، ۴۰ نشریه بوده است که در سال ۱۳۹۵ به ۴۴ نشریه افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه در دولت یازدهم حدود ۳۰ انجمن علمی در کشور راه اندازی شده است گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره وری در کشور در دولت یازدهم بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه ها ایجاد، تجهیز و راه اندازی شده اند در حالی که در سال ۲۰۱۲ این تعداد کمتر از ۲۰ آزمایشگاه مرکزی بوده است و هم اکنون تعداد ۱۳۰ آزمایشگاه مرکزی در مراکز آموزش عالی مشغول فعالیت و خدمت رسانی هستند.
احمدی به توسعه زیر ساخت های فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان در سال های اخیر توجه ویژه ای به بحث فناوری و نوآوری در کشور بعمل آمده است به طوری که در دولت یازدهم تعداد پنج پارک علم و فناوری دولتی و یک پارک علم و فناوری خصوصی ایجاد و راه اندازی شده اند و تعداد دو پارک تخصصی نیز در حال راه اندازی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دبیرکل شورای عالی عتف همچنین خاطرنشان کرد: تعداد ۳۹ مرکز رشد علم و فناوری در دولت یازدهم ایجاد و راه اندازی شده اند.
وی افزود: یکی از سیاست های دولت یازدهم توسعه مناطق ویژه علم و فناوری می باشد که در این دولت تعداد پنج منطقه ویژه علم و فناوری یا کریدور در پنج استان شامل آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد و بوشهر راه اندازی و تشکیلات و ساختار آنها نیز ایجاد شده است.
احمدی تصریح کرد: از دیگر ساختارهای فناوری مورد توجه، ایجاد و راه اندازی دفاتر انتقال فناوری در دانشگاه است که اکنون در چهار دانشگاه بزرگ کشور دفاتر انتقال فناوری راه اندازی شده اند و همچنین حدود ۱۰۰ مرکز نوآوری و کارآفرینی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ایجاد شده است.
وی افزود: در دو سال گذشته صادرات محصولات دانش بنیان با وجود جوان بودن مراکز فناوری بالغ بر ۱۲۰ میلیون دلار بوده و نیز گردش مالی پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان بوده است در حالی که بودجه عمومی این مراکز در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۲۰ میلیارد تومان بوده است و این نشان از بالا بودن کارایی و پتانسیل در خور پارک ها و مراکز رشد را نشان می دهد.
احمدی ادامه داد: سال ۱۳۹۴ حدود ۳۰ هزار شغل به طور مستقیم در پارک ها و مراکز رشد ایجاد شده است.
وی گفت: در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۵ تعداد ۷۷۴ ایده در مراکز فناوری تبدیل به محصول فناورانه شده اند و در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۴ از تعداد ۷۷۴ ایده تعداد ۵۷۷ مورد هم تبدیل به محصول فناورانه و هم تجاری سازی و روانه بازار شده اند.
معاون وزیر علوم از افزایش تعاملات صنعت و دانشگاه در دولت یازدهم خبر داد و افزود: تعداد ۱۷ تفاهم نامه با بخش های صنعت و وزارتخانه های مرتبط توسط معاونت پژوهش و فناوری منعقد شده است که از مهم ترین آنها می توان با قرارداد با وزارت نفت با ارزش بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال در حوزه بالا دست و قرار داد با ارزش بالغ بر پنج هزار میلیارد در حوزه پایین دست با وزارت نفت اشاره کرد که یک قرارداد تاریخی در تعاملات وزارت نفت و وزارت علوم محسوب می شود.
وی همچنین به انعقاد تفاهمنامه با وزارت صنعت در زمینه فرصت مطالعاتی صنعتی داخل و پسا دکترای صنعتی اشاره کرد که قرار است اعضای هیئت علمی برای استفاده از این دوره ها معرفی شوند.