سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – ‌سرپرست تیم ربات امدادگر واقعی "MRL" دانشگاه آزاد اسلامی قزوین تأکید کرد: وجود یک سری توانمندی ‎‌ها و قابلیت‌های بالای این ربات اصلی‌ترین عامل موفقیت در مسابقات جهانی ربوکاپ ۲۰۱۶ آلمان بود.

یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران

‌به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا منطقه قزوین، مهدی دادور در خصوص مسابقات جهانی ربوکاپ ۲۰۱۶ آلمان با اشاره به اینکه این مسابقات در سال‌جاری دچار تغییر و تحولات زیادی شده بود، اظهار کرد: ما هم با توجه به این تغییرات یک سری توانمندی به ربات اضافه کردیم و مهم‌ترین نکته در این لیگ قابل‌اطمینان بودن ربات است و اینکه ربات بتواند با اطمینان بالا، برای زمان‌های زیاد عملیات پیاپی انجام دهد.

وی ادامه داد: در مسابقات جهانی سال گذشته در چین، ربات ما “کارو” بود که توانست قهرمان جهان شود و در سال‌جاری تغییرات عمده‌ای انجام شد و ربات ما به ربات “کاروپلاس” تغییر یافت که مهم‌ترین ویژگی آن بهره‌مندی از یک بازو با قابلیت درجه آزادی بالا بود تا بتواند یک سری وظایف مانند جابه‌جایی اجسام، بازو بسته کردن درب‌های یک ساختمان و بازو بسته کردن شیرهای گاز را با توجه به قوانین جدید به‌خوبی انجام دهد که بازوی جدید این امکان را به ما می‌داد.

دادور افزود: همچنین قابلیت نرم‌افزاری ربات را افزایش دادیم که بحث شناسایی علائم خطر در طول زمین مسابقه، شناسایی کیوآر کدها و عملکرد خودکار ربات از آن جمله بود؛ زیرا با توجه به قوانین جدید ما باید کاری می‌کردیم تا ربات بتواند به‌صورت تمام‌خودکار برخی عملیات را انجام دهد.

سرگروه تیم ربات امدادگر واقعی ” MRL” دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با اشاره به کسب مقام نخست این تیم در بخش ” Exploration” یا بهترین ربات جستجوگر مسابقات جهانی آلمان، گفت: همچنین در بخش فعالیت‌های مهارتی یا Dexterity هم موفق ظاهر شدیم و امیدواریم در سال‌های آینده در این بخش هم به مقام نخست برسیم.

این پژوهشگر حوزه‌ رباتیک، اضافه کرد: در مسابقات جهانی ربوکاپ ۲۰۱۶ آلمان بازی‌های زیادی انجام دادیم، اما رقبای اصلی ما تیم تایلند و تیم میزبان بودند که درنهایت در مسابقه نهایی با اختلاف ۵ امتیاز پس از تیم تایلند به مقام دوم رسیدیم.

وی با اشاره به قهرمانی تیم ربات امدادگر واقعی”MRL” دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات جهانی سال گذشته در چین و همچنین نایب‌ قهرمانی مسابقات جهانی ۲۰۱۶ آلمان، اضافه کرد: نکته‌ قابل‌توجه در هر دوی این سال‌ها حضور تیم MRL در جمع تیم‌های برتر جهان بود؛ تیم ما هم در مسابقات سال گذشته و هم مسابقات سال‌جاری یک عملکرد فوق‌العاده داشت تا جایی که رئیس این لیگ، بارها از تیم ما تمجید کردند که قابلیت‌های زیادی روی ربات قرار داده‌ایم.

این عضو باسابقه‌ تیم ربات امدادگر واقعی MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در پایان در رابطه با ترکیب نفرات تیم، خاطرنشان کرد: در مسابقات جهانی سال‌جاری در کنار نتایج درخشان و عملکرد موفقیت‌آمیز تیم، اتفاق خوشایند دیگری هم افتاد و آن استفاده از افراد و اعضای جدید و تازه‌کار در کنار نفرات قدیمی و باتجربه بود؛ ترکیب تجربه و تخصص نیروهای قدیمی و انگیزه‌ نیروهای جدید باعث شد ما به آینده‌ تیم بسیار امیدوار شویم که در سال‌های آینده با جدا شدن افراد قدیمی، تیم لطمه‌ای نمی‌بیند.