سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  شهرکرد- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت : تحقیقات پژوهشی ۲۰ میدان نفتی طی قراردادی ۱۰ ساله با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال به ۹ مرکز دانشگاهی کشور سپرده شد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، وحید احمدی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری افزود: همچنین در حوزه گاز، پتروشیمی و پالایشگاه نیز با ۱۲ مرکز دانشگاهی و پژوهشی کشور قراردادی افزون بر ۵ هزار میلیارد ریال منعقد شده است.
وی ادامه داد:یکی از مهمترین خلاهایی که سبب شده تا بسیاری از تحقیقات علمی و پژوهشی کشور کاربردی نشود ارتباط ضعیف بین دستگاه های مختلف از جمله بخش صنعت با دانشگاه است که طی دو سال گذشته تلاش بسیاری برای تقویت این رابطه انجام شده است.
احمدی،با بیان اینکه ظرفیت های علمی و پژوهشی بسیاری خوبی در کشور وجود دارد، گفت: این در حالی است که وجود شکاف بین عرضه و تقاضای علم و تحقیقات پژوهشی سبب شده تا پژوهش های علمی کمتر در خدمت به بهبود معیشت و زندگی مردم موثر واقع شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به شکل گیری نظام تشویقی و تصویب قانون رفع موانع تولید در کشور، تصریح کرد: بر اساس این قانون که سال گذشته به تصویب رسید دستگاه های متقاضی در حوزه پژوهش و تحقیقات علمی از معافیت های مالیاتی برخوردار می شوند و همین امر می تواند در کم کردن فاصله بین دانشگاه و دستگاه های دیگر نقش آفرین باشد.
احمدی، تقویت پارک های علم و فناوری را از مهمترین سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد و گفت: این وزارتخانه در دو سال گذشته ۶۰۰ میلیارد ریال کمک مالی مستقیم به پارک های علم و فناوری کشور پرداخت کرده است.
وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری در همه استانهای کشور فعال شده است، اظهار کرد: در گام بعدی ایجاد پارک های تخصصی و خصوصی در این حوزه هدفگذاری شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، چالش های فرهنگی را مهمترین مانع فراروی فعالیت های پژوهشی در کشور دانست و افزود: این مقوله مهم هنوز در بین لایه های میانی مدیریتی در کشور جایگاه خود را پیدا نکرده و بیشتر به آن به عنوان یک مقوله لوکس با هزینه بالا نگاه می شود.
احمدی با بیان اینکه ایران ۱٫۵۳ درصد از تولید علم در جهان را به خود اختصاص داده است، گفت: هم اکنون ایران در زمینه تولید علم رتبه نخست منطقه و رتبه ۱۶ در دنیا را به خود اختصاص داده است.
وی خاطرنشان کرد:در حوزه کیفیت مقالات و پژوهش های علمی نیز از رشد خوبی برخوردار هستیم به نحوی که درهمین رابطه سال گذشته به رشد ۷٫۹ درصدی دست یافتیم.
احمدی همچنین به برنامه های این وزارتخانه در دوران پسابرجام اشاره کرد و افزود: باز شدن راه های مراوده علمی با دیگر کشورها و حضور در مجامع علمی بین المللی می تواند سهم بسزایی در رشد علمی کشور داشته باشد.
به گزارش ایرنا، در این نشست رییس دانشگاه شهرکرد و رییس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری در گزارشی به تشریح بخشی از فعالیت هی علمی و پژوهشی انجام شده در دستگاه های مربوطه پرداختند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تعدادی از مدیران ستادی حوزه معاونت پژوهش و فناوری این وزارتخانه به منظور حضور در نشست شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه ۶ کشور به شهرکرد سفر کرده اند.
۷۳۶۳/۲۰۹۷ /۱۴۸۴