سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – فضاپیمای "جونو" ناسا چشمان خود را برای نگاه دقیق به سیاره مشتری باز کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از اسپیس، برای کاهش خطر بروز مشکل هنگام روشن شدن موتور “جونو” برای الحاق به مدار مشتری، ۹ ابزار علمی این مدارگرد در زمان ورود به مدار در هفته گذشته غیرفعال بودند.

اپراتورهای زمینی ناسا پنج ابزار فضاپیما را هفته گدشته روشن کردند و قرار است چهار مورد دیگر را پیش از پایان ماه جاری فعال کنند. بنابراین جونو در زمان نزدیکی بعدی خود به مشتری در روز ۲۷ اوت (ششم شهریور) می‌تواند به جمع‌آوری اطلاعات علمی بپردازد.

جونو اکنون در یک مدار ۵۳ روزه در اطراف سیاره مشتری قرار دارد.

ماموریت ۱٫۱ میلیارد دلاری جونو در اوت ۲۰۱۱ با هدف کمک به دانشمندان در درک بهتر میدان‌های مغناطیسی و گرانشی، ترکیب‌بندی و ساختار داخلی مشتری به فضا پرتاب شد.

مشاهدات این فضاپیما می‌تواند اطلاعاتی را در مورد زمان، مکان و چگونگی شکل‌گیری سیاره مشتری و در نهایت، منظومه‌شمسی ارائه کند.

جونو بیشتر سنجش‌های خود را از مدار علمی بیضوی ۱۴ روزه مشتری انجام خواهد داد که در آن، فضاپیما در ارتفاع ۵۰۰۰ کیلومتری بالای ابرهای سیاره قرار خواهد گرفت. این مدارگرد برای این نزدیکی باید در روز ۱۹ اکتبر (اول آبان) به مدت ۲۲ دقیقه موتور خود را روشن کند تا به این مدار برسد.

این فضاپیما همچنین در روز ۱۳ ژوئیه (۲۳ تیر) موتور خود را برای یک مانوور تصحیح مدار روشن خواهد کرد.

بطور کلی جونو ۳۷ بار دور سیاره مشتری گردش خواهد کرد و سپس با یک شیرجه عمدی در جو ضخیم سیاره در فوریه ۲۰۱۸ خود را از بین خواهد برد. این مانور نهایی برای اطمینان از آلوده نشدن قمر اروپا توسط میکروب‌های زمینی است. دانشمندان تصور می‌کنند که این قمر سیاره مشتری ممکن است از حیات برخوردار باشد.