سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – در نشست مشترک دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناروی با دکتر فتح‌الله مضطرزاده، رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران موضوع افزایش جذب دانشجویان پژوهش محور در مراکز تحقیقاتی بررسی شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در این نشست مشترک درخصوص چگونگی افزایش جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی پژوهش محور در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی از جمله سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.

در این نشست دکتر شریعتی نیاسر با اشاره به جایگاه ارزشمند سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در عرصه علم و فناوری در کشور گفت: با شناختی که طی سال‌های گذشته از این مرکز داشتم و علی‌رغم فراز و نشیب‌هایی که در روند شکل‌گیری آن وجود داشته، این سازمان را یک نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی می‌دانم که رشد بسیار خوبی نسبت به سایر مؤسسات مشابه در مسیر علم و فناوری داشته‌ است.

وی تاکید کرد: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران یک سرمایه گرانبها برای نظام و انقلاب اسلامی است و از کانون‌های مورد توجه در مجامع بین‌المللی به شمار می‌رود.

دکتر شریعتی افزود: با توجه به نگاه ویژه‌ای که وزارت علوم به این سازمان دارد، انتظار می‌رود که در تمام حوزه‌های علمی و فناوری کشور نیز درصدر قرار گیرد.

معاون آموزشی وزیر علوم خاطرنشان کرد: در سطح کشور رشد قابل توجهی در حوزه پژوهش و تحقیقات داشته‌ایم، اما همواره یکی از دغدغه‌ها و چالش‌های مهم این وزارتخانه، ارتباط اندک فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی و ظرفیت اشتغال و ضرورت توجه به مأموریت‌گرایی مراکز آموزشی است.

وی با اشاره به تصویب طرح آمایش آموزش عالی در سال گذشته گفت: تقریباً ۱۱ ماه به طول انجامید تا این طرح با چندین ویرایش مورد تصویب قرار گیرد که یکی از بندهای این طرح ثبت مأموریت‌گرایی است.

دکتر شریعتی اظهار کرد: دستگاه آموزش عالی کشور به هیچ وجه مخالفتی ندارد که امر تحقیق با نیروی جوان و دانشجو انجام شود، ولی واقعیت این است که این نیروهای جذب شده چطور مورد استفاده قرار گیرند.

وی افزود: توجه به آمارهای ثبت‌ اختراع، اشتغال دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به اعضای هیات علمی و توجه به ماموریت‌ها و سیاست‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از جمله شاخص‌های جدید جذب دانشجویان پژوهش محور است.

دکتر شریعتی با اشاره به اینکه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران باید الگوی شاخص نظام در عرصه پژوهش و تحقیقات باشد، اظهار کرد: این مرکز یکی از افتخارات کشور و آموزش عالی است و ما تا جای‌ ممکن کمک خواهیم کرد تا در مسیر گام‌های تحقیقاتی این سازمان قدم برداریم.

وی با اشاره به موضوعاتی همچون ایجاد ساختارهای جدید برای ورود به حوزه‌های بین‌رشته‌ای و تقویت این زمینه تصریح کرد: در همین خصوص همیاری و کمک هرچه بیشتر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی باید به صورت جدی‌تر و معنادارتری شکل گیرد.

دکتر شریعتی با اشاره به ایجاد و به‌کارگیری دوره پست دکتری در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بر تولید دانش فنی به معنای واقعی‌ و  وسیع‌تر در این سازمان تاکید کرد.