سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیرکل اجرایی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور اظهار کرد: از ۱۵۰ دانشگاه کشور شامل آموزشکده‌های فنی، دانشگاه‌های وابسته و… در این دوره از المپیاد ورزشی دانشجویان شرکت می‌کنند.

ورزش دانشجویی و تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، حمیدرضا طاهری امروز در نشست خبری سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی سراسر کشور در دانشگاه فردوسی اظهار کرد: به واسطه برگزاری این المپیاد ۵۵۰۰ مترمربع به سرانه ورزشی دانشگاه اضافه شده است. همچنین اولین پیست دوومیدانی المپیاد دانشگاهی کشور در این دوره افتتاح خواهد شد. 

طاهری با بیان اینکه دانشگاه اقدامات خود را برای بزرگترین رویداد ملی، ورزشی کشور با حضور ۲۵۰۰ دانشجوی دختر و ۳۵۰۰ دانشجوی پسر آماده کرده است، تصریح کرد: این دانشجویان در ۸ رشته ورزشی برای دختران و ۱۰ رشته ورزشی برای پسران با یکدیگر رقابت خواهند کرد. همچنین با همکاری فدراسیون المپیادها برنده این مسابقات کاندیدای شرکت در مسابقات چین تایپه ۲۰۱۷ می‌شود.

رئیس دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: این المپیاد در دهکده بازی‌ها در پردیس دانشگاه فردوسی برگزار میشود. ۴۰۰ نفر از بهترین و با تجربه‌ترین افراد شامل ۲۰۰ نفر از همکاران دانشگاه فردوسی و ۲۰۰ نفر از نهضت داوطلبی دانشجویی که از میان ۷۰۰ دانشجو انتخاب شدند، در راستای برگزاری المپیاد فعالیت می‌کنند. 

طاهری گفت: تمام مسابقات ورزشی در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود که این اقدام برای اولینبار اتفاق می‌افتد. تنها رشته تکواندو است که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار می‌شود. 

وی عنوان کرد: سیستم رخدادهای ورزشی المپیاد کاملا به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. بر این اساس تا امروز توسط این سیستم ۲۲۰۰ دانشجو ثبت‌نام کردهاند. همچنین توجیه ۱۰۰ دانشگاه برای مقررات المپیاد نیز تنها به صورت مجازی و از طریق این سیستم انجام شده است.

طاهری با اشاره به فعالیت دانشگاه فردوسی در این دوره از المپیاد، خاطرنشان کرد: این کاروان با شرکت ۱۵۰ دانشجوی دختر و ۱۵۰ دانشجوی پسر در این دوره از المپیاد شرکت خواهند کرد. کاروان ورزشی دانشگاه در این دوره از دو سهمیه منطقه ۳ یکی از سهمیه‌ها را کسب کرده و سهمیه‌های دیگر نیز بین سایر دانشگاه‌ها تقسیم شده است.

رئیس دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه فردوسی در خصوص جوایز این دوره از المپیاد عنوان کرد: طبق آیین‌نامه هر دانشگاه تقدیر از قهرمانان آن توسط خود دانشگاه صورت می‌گیرد ولی در این دوره برای قهرمانان حکم و مدال در نظر گرفته شده است. 

در ادامه ابراهیمی، مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی، نیز در این نشست در خصوص برنامه‌های روز افتتاحیه المپیاد عنوان کرد: در روز افتتاحیه با حضور تمام تیم‌ها سه گروه بخشی از شاهنامه را در قالب تئاتر اجرا خواهند کرد. همچنین اجرای موسیقی مقامی از دیگر برنامه‌های این دوره از مسابقات است.

وی با بیان اینکه در این دوره از المپیاد تاکید خاصی به ورزش باستانی شده، اظهار کرد: برای المپیاد به این دلیل که مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی انتخاب شده است، رنگ فیروزه‌ای را انتخاب کردهایم.