آیت الله اعرافی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: به زودی شورای همفکری و هم اندیشی مراکز مهم و اصلی حوزه راه اندازی خواهد شد تا بتوان با مراکز حوزوی تعامل و همکاری بیشتری داشته باشیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله اعرافی با تاکید بر اینکه رسانه حوزه باید بر مبنای یک سند راهنما فعالیت داشته باشد، گفت: باید این سند جهت گیری های کلان رسانه حوزه را مشخص و آن را تبدیل به برنامه کند، البته این برنامه ریزی ها دائما نیازمند بازسازی و تکمیل هستند.

وی اظهار داشت: اندیشه اسلام متشکل از چهار زاویه فلسفی، اخلاقی، فقهی و تاریخی و تمدنی است که این اندیشه بر اساس این چهار علم شکل خواهد گرفت.

مدیر حوزه های علمیه گفت: حوزه باید ظرفیت ها و استعدادهای متعدد خود را در قلمروهای فلسفی و فقهی و همچنین ناظر به زمانه دنبال کند.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: امروز حوزه پیشرفت های بسیاری داشته است اما وضع موجود کافی نیست و باید تلاش های بسیاری برای آن انجام شود.

وی عنوان کرد: اسلام نگاه های گوناگون فلسفی، اخلاقی، فقهی و غیره به رسانه دارد که متأسفانه درخصوص آنها کم کار شده است در حالی که سرمایه آن در معارف ما وجود دارد.

حمایت از دروس خارج با موضوعات جدید

آیت الله اعرافی گفت: امروز دروس خارج بسیاری با موضوعات جدید در حوزه برگزار می شود که ما نیز از آن حمایت کرده و باید دنبال شود.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: ما در سند چشم انداز حوزه گزاره های اصلی و جهت دهنده ای داریم که در فعالیت های رسانه ای باید مدنظر قرار گرفته و برای آن برنامه ریزی شود.

آیت الله اعرافی گفت: ایجاد روح امید و انگیزه تحصیل و پیشرفت علمی و اخلاقی از نکات بسیار مهم دیگری است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید داشته و ما نیز باید بر آن در حوزه تأکید داشته باشیم تا طلبه لبریز از عشق و علاقه در حوزه مانده و فعالیت کند.

وی خاطرنشان کرد: ان شاءالله روزی حوزه باید فراتر از رسانه مکتوب و اینترنتی در قالب شبکه های ماهواره ای با ۱۰ زبان زنده دنیا فعالیت داشته باشد و این موضوع ضرورت دارد؛ البته برخی از مراجع عظام این کار را آغاز کرده اند اما حوزه نیز باید این اقدام را شروع کند.