سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی استان مرکزی گفت: اطلس کالبدی و فضایی کلانشهر اراک توسط گروه پژوهشی توسعه کالبدی شهر معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی تهیه شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مهدی مبارکی گفت: گروه پژوهشی توسعه کالبدی شهر در خلال انجام طرح‌های پژوهشی با مجموعه‌ای از اطلاعات پراکنده در قالب فرمت‌های متفاوت مواجه شد که به سادگی و با دقت لازم قابلیت درک، پردازش و بکارگیری نداشت. بنابراین لزوم دسترسی به اطلاعات مکان مبنا در گستره شهر اراک را به صورت یکپارچه و جامع احساس کرد و آن را در دست مطالعه قرار داد.

وی افزود: در این راستا از اواسط تابستان ۹۴ گروه توسعه کالبدی شهر در راستای اهداف پژوهشی و کاربردی اقدام به تهیه اطلس کالبدی و فضایی برای کلانشهر اراک کرد.

مبارکی، هدف اصلی گروه از این فعالیت را تهیه نقشه‌های شهری کلانشهر اراک در اطلسی جامع به گونه‌ای ساده و قابل درک و همچنین نمایش مکانی موضوعات و نیازهای شهری عنوان کرد.

وی ادامه داد: نقشه‌های موجود یا به صورت غیرجامع و تک‌بعدی تهیه شده است یا شماتیک بوده و فاقد مقیاس واقعی است و می‌توان گفت در تمامی موارد به جز موضوع کاربری زمین داده‌های توصیفی و مکانی به صورت همزمان و به نحوی قابل استفاده در دسترس نیستند.

مبارکی گفت: ویژگی ممتاز چنین اطلسی، ادغام داده‌های توصیفی و مکانی و ایجاد پایگاه داده‌های مکانی است، به نحوی که امکان ارائه هرگونه نمایشی را از توصیفات موجود بر مبنای جغرافیایی فراهم کند، بنابراین به منظور دست یافتن به آنچه که بیان شد، سیستم اطلاعات جغرافیایی( GIS ) به هر لحاظ مناسب دیده شده و به کار گرفته شد.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی استان مرکزی افزود: اطلس در دو بخش نقشه‌های موضوعی و نقشه روی هم‌گذاری شده اصلی تهیه شده است.

وی در خصوص محتوا و موضوعاتی که در اطلس مذکور به آنها پرداخته شده، بیان کرد: مکان‌های شهری، خدمات شهری به همراه نشانه‌گذاری، کاربری زمین، بافت مسکونی و زمین‌های بایر، بافت‌های فرسوده و هدف شهری، استخوان‌بندی شهر در نمای شبکه‌راه‌ و گره‌ها، توسعه ادواری کالبد شهر اراک از ابتدا تاکنون، توده و فضا(پر و خالی)، جمعیت و تراکم در بلوک‌های آماری، مرز مناطق پنجگانه شهرداری، نمایش نام معابر، میادین و خدمات اصلی شهر، خط راه‌آهن و پل‌ها، حریم و محدوده شهری، معابر طرح تفصیلی، مدل سه‌بعدی رقومی از ساختمان‌ها و مناظر و دید از جهت‌های مختلف به شهر و تصویر ماهواره‌ای زمینه به صورت زمین مرجع شده و به همراه جزئیات، محتوای اطلس مذکور را تشکیل می‌دهد.

مبارکی اظهار کرد: مقیاس نقشه اصلی ۱:۱۰۰۰۰ و نقشه تقسیمات سیاسی استان شامل مرز شهرستان، مرز بخش، مرز دهستان و مراکز شهری در مقیاس ۱:۵۰۰۰۰۰ است.

مبارکی افزود: سیستم مختصات UTM به همراه گریدبندی متری(کارتزین) و به صورت درجه، دقیقه، ثانیه (قطبی) است. اطلس کالبدی و فضایی کلانشهر اراک توسط گروه توسعه کالبدی شهر در معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی استان مرکزی تهیه و ترسیم شده است.

وی مهمترین مزایای اطلس مذکور را جامعیت موضوعی و کاربردی، بهره‌مندی همزمان از اطلاعات فضایی و توصیفی (آماری)، امکان بروزرسانی، امکان سفارشی‌سازی و بارگذاری لایه‌های مورد نظر سازمانها و نهادها، قابلیت چاپ به صورت دفترچه و در شیت‌های مشخص، امکان اضافه کردن نام تمامی معابر شهری، امکان افزودن انواع نقشه‌های تحلیلی و فضایی، قابلیت جستجو و پیمایش، امکان محاسبات هندسی و تعیین ابعاد و اندازه‌ها، قابلیت پردازش‌های آماری، قابلیت بارگذاری انواع داده‌های توصیفی و ایجاد پایگاه داده‌های مکانی نمایش واقعی و غیرشماتیک از کل شهر، تطبیق کامل اندازه‌ها و ابعاد در مقیاس نقشه با ابعاد واقعی بر روی زمین، قابلیت نشانه‌گذاری، ارزش‌گذاری و کدگذاری در سیستم مختصات جغرافیایی و عدم محدودیت در نمایش گرافیکی و بیان تصویری عنوان کرد.

 مبارکی ادامه داد: محدودیت‌ها و موانع تهیه و بهنگام‌سازی اطلس مواردی همچون اطلاعات پایه مکانی در بعضی موضوعات مانند آلودگی هوا و حریم‌های زیست‌محیطی، زمان‌بر بودن برداشت میدانی یا ویرایش داده‌ها، نیاز به همکاری نهادها و سازمان‌ها در گردآوری داده‌ها، امکان حساسیت برخی اطلاعات، مشکل تطبیق نقشه‌های شماتیک و واقعی را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد سازمان‌ها و نهادهایی همچون استانداری، شهرداری و سازمان‌های تابعه، راه و شهرسازی، فرمانداری، فرماندهی انتظامی، نظام مهندسی ساختمان، اوقاف و امور خیریه، ثبت اسناد و املاک، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه‌ها، اتحادیه تعاونی‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، شرکت‌ها و سرویس‌های خدمات درون شهری می‌توانند از اطلاعات موجود در اطلس تهیه شده بهره‌مند شوند.