سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی از خانواده‌ها خواست تا در این چند روز باقیمانده تا برگزاری آزمون سراسری برای ایجاد محیطی توام با آرامش برای فرزندانشان برنامه‌ریزی کنند.

حال و هوای کتابخانه ها در فصل امتحانات و در آستانه کنکور

فردین منصوری در گفت و گو با ایسنا،  با بیان این مطلب، ایجاد هرگونه تنش و اضطراب را در داوطلبان آسیب‌زا دانست و از آنها خواست تا خود را از هرگونه تنش و اضطراب دور نگه‌دارند.

منصوری افزود: توصیه می‌شود خانواده‌ها از هر گونه بحث کردن، مقایسه کردن، پیش‌بینی کردن وصحبت کردن در مورد نتیجه آزمون صرف نظر کنند تا از این طریق باعث ایجاد تنش در داوطلبان نشوند.

این کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی همچنین از خانواده‌ها خواست تا از ایجاد تنش در محیط خانه جلوگیری کنند و اجازه بدهند فرزندانشان در آرامش کامل این چند روز باقیمانده تا برگزاری آزمون سراسری را سپری کنند.

منصوری در ادامه با بیان اینکه قبول نشدن و یا نتیجه مطلوب نگرفتن در کنکور پایان راه موفقیت نیست، گفت: داوطلبان آزمون سراسری به یاد داشته باشند که موفقیت در این آزمون تنها یکی از راه‌های موفقیت است و چه بسا فردی بتواند در جاهای دیگری موفق‌تر باشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی در ادامه کنکور را یک فرآیند چند ساله دانست که نتیجه آن مربوط به یک روز و دو روز نیست و به دوران تحصیل فرد بازمی‌گردد و گفت: داوطلبان آزمون سراسری در این چند روز باقیمانده تا برگزاری آزمون نمی‌توانند تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی آزمون خود ایجاد کنند.

منصوری با بیان اینکه داوطلبان آزمون سراسری در فرصت باقیمانده تنها باید به مرور آموخته‌های خود بپردازند و از مطالعه مباحث جدید صرف نظر کنند، افزود: مرور آموخته‌های قبلی سبب به‌خاطر آوردن آنها شده و باعث بهبود کارآیی داوطلبان در جلسه آزمون خواهد شد.

این مشاور تحصیلی با بیان اینکه برخی از داوطلبان ممکن است به مطالعه در شب‌ و خوابیدن در روز عادت داشته باشند، افزود: داوطلبان آزمون سراسری باید در این چند روز باقیمانده تا برگزاری آزمون برنامه خواب خود را تنظیم کنند تا سر جلسه آزمون احساس کسلی و خواب آلودگی نداشته باشند.

منصوری توصیه‌هایی هم برای نحوه پاسخگویی کنکوری‌ها به سؤالات آزمون سراسری داشت و از آنها خواست تا در خواندن سؤالات دقت کنند تا پیام اصلی سؤال را درک کنند.

وی افزود: داوطلبان آزمون سراسری باید هنگام مطالعه سؤالات دقت و تمرکز کافی داشته باشند، چرا که سؤالات ممکن است دارای نکته انحرافی باشند که سطحی خواندن آنها باعث شود پاسخ اشتباه به سوال داده شود.

منصوری همچنین به داوطلبان آزمون سراسری توصیه کرد، اگر پاسخ سؤالی را بلد نبودند وقت خود را تلف نکنند و با زدن یک علامت کنار آن مطالعه مجدد آن سؤال را به بعد موکول کنند و از این طریق زمان خود را بیهوده ازدست ندهند.

 منصوری در پایان یک توصیه مهم دیگر هم به کنکوری‌ها داشت و گفت: توصیه می‌شود این افراد هنگام برگزاری آزمون حواسشان به زمان باشد و به این منظور حتما ساعت به همراه داشته باشند.