سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد با تاکید بر لزوم بین‌المللی شدن پارک‌های علم و فناوری و توسعه صادرات محصولات فناوری این پارک‌ها، از صادرات ۱٫۷ میلیون دلاری شرکت‌های فناور پارک یزد در سال گذشته خبر داد.

پارک علم و فناوری

احمدرضا فقیه خراسانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه یزد، در رابطه با  اهمیت صادرات محصولات فناوری کشورمان اظهار کرد: شرکت‌های فناور نظر به این که بازارهای داخلی خیلی زود از محصولات این شرکت‌ها اشباع می‌شوند و از طرفی نیز معمولاً محصولات فناوری به دلیل خاص بودن در بازار با ارزش بالایی عرضه می‌شوند، حتماً نیازمند صادرات هستند.

وی اضافه کرد: البته صادرات محصولات فناوری با توجه به ارزش افزوده‌ بالا نه تنها به سود خود شرکت‌های فناور و کشورمان است بلکه صادرات در این بخش در مقایسه با بسیاری از محصولات صادراتی دیگر در کشورمان بسیار سهل‌تر و به صرفه‌تر به لحاظ اقتصادی است لذا باید کمک شود تا صادرات در این بخش افزایش یابد.

فقیه خراسانی عنوان کرد: پارک علم و فناوری یزد در همین راستا مذاکرات زیادی انجام داده و با تشکیل کمیته‌ای در همین رابطه، درصدد پیگیری مسائل و مشکلات شرکت‌های فناور و رفع موانع موجود و تسهیل فرآیندها برای توسعه صادرات در این بخش است.

معاون فناوری پارک علم و فناوری یزد با بیان این که شرکت‌های فناور مستقر در این پارک تا سال ۱۳۹۳ مبلغ ۲٫۴ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۱٫۷ میلیون دلار صادرات فناوری داشته‌اند، علت کاهش صادرات در این بخش را تاثیر مشکلات اقتصادی بر محدودیت‌های شرکت‌های فناور دانست.

فقیه خراسانی در پایان با اشاره به برنامه راهبردی چهارم پارک علم و فناوری یزد که با محوریت بین‌المللی شدن تدوین شده است، بر لزوم بین‌المللی شدن پارک‌های علم و فناوری کشور تاکید و اظهار کرد: اگر بخواهیم پارک‌های کشورمان به این سمت پیش بروند باید زمینه‌های آن را فراهم کنیم لذا پارک علم و فناوری یزد در تلاش برای پذیرش شرکت‌های خارجی فعال در حوزه‌های حمل و نقل، بیمه و بازرگانی است تا از این طریق علاوه بر دریافت خدمات مورد نیاز از آنها، به نوعی به توسعه صادرات محصولات شرکت‌های فناور مستقر در پارک کمک کند.