سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – استادیار دانشگاه تهران در رشته مدیریت پروژه و ساخت، برنده جایزه برترین محقق بین‌المللی (Visiting International Fellowship – VIF) از کنگره جهانی مدیریت منابع آب و محیط زیست (EWRI) در سال ۲۰۱۶ در کشور آمریکا شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر سعید یوسفی، عضو هیأت علمی گروه مدیریت پروژه و ساخت دانشکده معماری دانشگاه تهران، با ارائه مقاله‌ای با عنوان «مذاکرات طرز تفکرمحور برای حل اختلافات محیط زیستی و منابع آب» روش نوینی را برای حل منازعات پیچیده زیست محیطی و مسائل کیفی و کمی منابع آب ارائه کرد.

وی در این مقاله، با به کارگیری روش توسعه‌یافته خود در یک مطالعه موردی مربوط به حل اختلاف درباره کیفیت آب در ایران، تلاش کرده است تا با تلفیق علم مهندسی و آموزه‌های روان‌شناختی، مدل‌هایی برای رفع اختلافات در حوزه منابع آب و کاهش آلودگی آب‌ها ارائه کند.

بر اساس این تحقیق، به دلیل خشکسالی‌های اخیر، منازعات مربوط به کمبود منابع آب به لحاظ کمی و کیفی و همچنین اختلافات زیست محیطی در خاورمیانه و به‌ویژه در ایران در حال گسترش است. به دلیل پیچیدگی این موضوعات، برای رفع مناقشات در این زمینه، به روش‌های مهندسی نوین حل اختلافات نیاز است. مذاکرات طرز تفکرمحور مدل جدیدی ارائه می‌دهد تا بتوان اختلافات را با کمترین هزینه و بیشترین بهره‌وری مدیریت کرد.

دکتر یوسفی در این مقاله راهکارهای تفکر منطقی را برای رفع منازعات کیفی و کمی آب ارائه کرده است؛ به این صورت که پس از تهیه صورت مسأله، ‌ راه‌حل‌هایی پایدار برای رفع آن ارائه شود.

این استاد دانشگاه تهران، در این مقاله نشان داده است که داشتن طرز تفکر منفی در مذاکرات هرگز منجر به حل معضلات نخواهد شد. این مقاله برنده جایزه برترین محقق بین‌المللی (Visiting International Fellowship – VIF ) از کنگره جهانی مدیریت منابع آب و محیط زیست (EWRI) در سال۲۰۱۶ در کشور آمریکا شد.