سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – هواپیمای خورشیدی سولار ایمپالس ۲ پس یک سفر بیش از یک ساله به دور دنیا، پرواز یکی مانده به آخر خود را به سمت مصر آغاز کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از گیزمگ، آندره بورشبرگ، خلبان سوئیسی امروز (دوشنبه) در ساعت ۴:۲۲ بامداد به وقت گرینویچ، هواپیمای تک سرنشینه تمام خورشیدی را از سویل اسپانیا به مقصد قاهره در مصر به پرواز درآورد.

این آخرین پرواز بورشبرگ با سولار ایمپالس ۲ محسوب می‌شود که قرار است حدود ۵۰ ساعت و نیم بطول بینجامد. سفر بعدی این هواپیمای خورشیدی توسط برتراند پیکارد، دیگر خلبان سوئیسی این پروژه، پرواز پایانی آن به سمت ابوظبی در امارات خواهد بود.

پرواز امروز نشانگر شانزدهمین بخش از تلاش این هواپیما در سفر دور دنیا تنها با انرژی خورشیدی است. سفر سولار ایمپالس ۲ در ماه مارس سال گذشته از ابوظبی آغاز شد و پس از گذشتن از کشورهایی در آسیا و آمریکا و اروپا، مجددا به همان جا بازخواهد گشت.

پرواز قبلی این هواپیما از فرودگاه جان.اف کندی نیویورک به سویل، نخستین عبور یک هواپیمای خورشیدی از روی اقیانوس اطلس بود که به رکوردهای پیشین آن افزود.

به گفته تیم سولار ایمپالس،‌ بورشبرگ از روی دریای مدیترانه و از فضاهای هوایی تونس، الجزیره، مالت، ایتالیا و یونان پرواز خواهد کرد تا پس از طی کردن ۴۰۰۰ کیلومتر به قاهره برسد.

هدف این پروژه ۱۵۰ میلیون دلاری، تلاش برای نمایش فناوری‌های دوستدار محیط زیست است. بیش از ۱۷ هزار سلول خورشیدی روی پوسته کامپوزیت کربنی هواپیما را پوشش داده است و باتری‌های پلیمر لیتیوم آن نیز پرواز شبانه را برای سولار ایمپالس ۲ ممکن می‌سازند.

این هواپیمای خورشیدی از طول بال گسترده‌تر از بوئینگ ۷۴۷ برخوردار بوده اما وزن آن تنها به اندازه یک خودروی کوچک است.