سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مسؤول حوزه نفت و انرژی ستاد توسعه فناوری نانو با ارائه برخی مدارک در زمینه خریداری نشدن نانوکاتالیست‌های تولید داخل از سوی شرکت پتروشیمی غدیر گفت:‌ پتروشیمی غدیر با تعویض مدیرعامل وقت و ارائه بهانه‌های ناصحیح از خرید نانوکاتالیست مورد نیاز این واحد خودداری و اقدام به خرید نمونه خارجی از هلند کرده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، مهندس مهدی ضیغمی در نشست خبری امروز که در محل ستاد توسعه فناوری نانو برگزار شد، با اشاره به برخی تخلفات صورت گرفته در زمینه خرید محصولات تولید داخل اظهار کرد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته از سوی ستاد نانو موارد تخلفی در زمینه عدم خرید محصولات تولید داخل مشاهده شده است که یکی از نمونه‌های مهم آن مدارک مربوط به تولید نانوکاتالیست از سوی یکی از شرکتهای دانش‌بنیان داخلی است.

وی با اشاره به عملکرد ستاد نانو در اعطای تائیدیه‌های مورد نیاز به شرکتهای فعال توضیح داد: برای اعطای تائیدیه‌ نانو مقیاس‌ صنعتی، کارشناسان ستاد به شرکت مراجعه و از مرحله‌ صفر تا مراحل نهایی تولید محصول نظارت دارند و در خط تولید نیز نمونه‌ای از محصول تولید شده برداشت شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ضیغمی با بیان این که نانوکاتالیست تولید شده محققان کشور تائیدیه‌ نانو مقیاس صنعتی ستاد توسعه نانو را دریافت کرده است، ادامه داد: این نانو کاتالیست به نام اوپسی کلوراسیون است که در فرایند تولید PVC در پتروشیمی‌ها کاربرد دارد.

مسؤول حوزه نفت و انرژی ستاد توسعه نانو با تاکید بر این که واحد تولید PVC در سه مجتمع پتروشیمی اروند، آبادان و غدیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، یادآور شد: نیاز به این کاتالیست در هر دوره برای مجتمع پتروشیمی اروند ۱۰۰ تن، برای مجتمع پتروشیمی آبادان ۳۰ تن و برای پتروشیمی غدیر ۱۸ تن است.

وی با اشاره به مذاکرات شرکت دانش‌بنیان تولید کننده کاتالیست با واحدهای پتروشیمی برای فروش آن خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ و ۹۲، این نانوکاتالیست به پتروشیمی غدیر ارائه شد که پس از طی تست‌ها و ارزیابی‌های مورد نظر و همچنین تست راکتوری مورد تائید این پتروشیمی قرار گرفت.

ضیغمی ادامه داد: پتروشیمی غدیر یک دوره اقدام به خرید نانو کاتالیست تولید داخل کرد و برای دور دوم نیز با انعقاد قراردادی درصدد خرید نمونه داخلی شد.

وی تصریح کرد: در قرارداد دوم که مصادف با تغییر مدیر عامل وقت پتروشیمی غدیر بود، با روی کار آمدن مدیر عامل جدید خرید نانوکاتالیست داخلی متوقف شد و خرید نمونه خارجی از یکی از شرکتهای هلندی صورت گرفت.

ضیغمی ادامه داد: این محصول همچنین به پتروشیمی آبادان و اروند نیز معرفی شد که در پتروشیمی آبادان ۲۰ تن از این محصول پس از انجام تست‌ها و کسب نتایج مطلوب، ‌خریداری شد.

مسؤول بخش نفت و انرژی ستاد نانو اضافه کرد: در حالی پتروشیمی غدیر از خرید نانوکاتالیست تولید داخلی امتناع کرد که قرارداد خرید بین طرفین امضاء شده بود و ۳۰ درصد از قیمت تمام شده کالا به شرکت تولیدکننده پرداخت شده بود.

به گفته وی، بر اساس قرارداد امضاء شده پتروشیمی غدیر باید ۷۰ درصد قیمت تمام شده کالا را به شرکت تولید کننده پرداخت می‌کرد که از این میزان تنها ۳۰ درصد آن محقق شد.

این مقام مسؤول همچنین به دلایل خرید کاتالیست خارجی از سوی پتروشیمی غدیر اشاره کرد و گفت: واردکنندگان این کالا با انجام دامپینگ و شکست قیمت‌ها اقدام به وارد کردن نانوکاتالیست مشابه نمونه داخلی کردند.

ضیغمی اضافه کرد: در حال حاضر نانوکاتالیست تولید شده به مدت دو سال در پتروشیمی غدیر مورد استفاده قرار گرفته است؛ ولی با تغییر مدیر عامل شرکت پتروشیمی غدیر اعلام شد که تست ماندگاری این نانوکاتالیست در راکتور نشان داده است که نانوکاتالیست تولید شده داخلی ماندگاری لازم در راکتور را ندارد که این بهانه‌ای ناصحیح در این زمینه به شمار می‌رود.

به گفته وی، در حال حاضر این تست در ایران انجام نمی‌شود و برای دریافت صحت و سقم آن باید نمونه‌ها به خارج از کشور فرستاده شود.

مسؤول حوزه نفت و انرژی ستاد نانو، رقم قرارداد بین پتروشیمی غدیر با شرکت دانش‌بنیان تولید کننده نانوکاتالیست را سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: بر اساس این قرارداد باید ۷۰ درصد این میزان به عنوان پیش پرداخت به شرکت تولیدکننده پرداخت می‌شد؛ ولی عملا ۳۰ درصد از آن محقق شده است.

ضیغمی در عین حال با بیان این که این اتفاق در برخی دیگر از حوزه‌های دانش‌بنیان در کشور رخ داده است، به وضعیت تولید فیلترهای توربین‌ها اشاره کرد و در این باره توضیح داد: یکی از شرکتهای دانش بنیان کشور از طریق مهندسی معکوس اقدام به تولید نانوفیلترهای مورد نیاز پالایشگاه‌های گاز و نیروگاه‌ها کرده است؛ ولی یکی از این پالایشگاه‌ها اعلام کرده است که باید ورقه‌های نانوی به کار رفته در این فیلترها از خارج وارد شود.