سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین گفت: دانشگاه علوم پزشکی در حال راه‌اندازی یک مرکز درمان ناباروری است که می‌توان امید داشت با همکاری جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی قزوین یک مرکز مستقل در استان قزوین نیز احداث شود.

مرکز ناباروری

زینب کریمی، مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه مرکز تخصصی تله مدیسین درمان ناباروری استان قزوین نخستین مرکز درمان دوراپزشکی ناباروری در کشور بوده و مدت‌زمان زیادی نیز از شروع کار آن نمی‌گذرد، اظهار کرد: این مرکز به سبب کسب موفقیت‌های مکرر توانسته است موافقت‌نامه قطعی تأسیس را از دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین از تیر ماه سال ۹۲ تأسیس‌ شده است، افزود: این مرکز از ابتدای راه تمام اعمال مربوط به درمان ناباروری که شامل درمان دارویی،  IUI، IVF و انتقال جنین است را در مرکز آغاز کرده اما بعدازاینکه مراحل ابتدایی درمان انجام می‌شد برای عمل IUI و IVF بیمار را به مرکز درمان ناباروری قم ارجاع می‌داد.

مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین با بیان اینکه این مرکز توانسته است پس از مدت کوتاه یک سال و نیم از شروع کار، IUI  را در مرکز قزوین راه‌اندازی کرده و درصد بالایی از مراجعین را پوشش ‌دهد، خاطرنشان کرد: همه مراحل عمل تعیین جنسیت و IUI بدون ارجاع به قم و تهران در مرکز درمان ناباروری استان قزوین انجام می‌شود.

کریمی با اشاره به اینکه فعلاً امکانات آزمایشگاه جنین‌شناسی در قزوین وجود ندارد، اضافه کرد: اکنون بیماران برای عمل میکرواینجکشن و انتقال جنین به قم یا تهران ارجاع داده می‌شوند.

مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین با اشاره به شیوه درمانی دوراپزشکی این مرکز گفت: در یک سری از کارها نیاز نیست که حتماً بین متخصص و بیمار ارتباط وجود داشته باشد و می‌توان این ارتباط را از طریق ارتباط تله مدیسین یا دوراپزشکی برقرار کرد.

وی با توجه به اینکه قبلاً شرح‌حال و اطلاعات پزشکی برای مرکز نازایی قم ارسال‌شده و پزشک کاملاً از پرونده بیمار مطلع است، اضافه کرد: در تله مدیسین ارتباط مستقیمی از سوی پزشک متخصص و بیمار با پزشک فوق تخصص در قم یا تهران وجود دارد و به این صورت درمان ادامه پیداکرده و اگر بیمار نیاز به IVF داشته باشد دوز و نوع داروها از سوی مرکز درمان نازایی قم یا تهران مشخص می‌شود.

مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین ادامه داد: بیمار قبل از روز عمل حتی یک‌بار هم نیاز به مراجعه به قم یا تهران ندارد و تمام درمان به صورت غیر حضوری است.

کریمی با بیان اینکه عمل می‌تواند از یک تا سه روز طول بکشد و بیمار نیازی به بستری شدن ندارد، تصریح کرد: در اولین روز عمل پانکچر انجام شده و اگر در فضای آزمایشگاه جنین خوبی تشکیل شود پس از ۱ تا ۲ روز عمل انتقال جنین نیز صورت می‌گیرد.

وی افزود: عمل انتقال جنین که با فاصله دو روزه از عمل پانکچر انجام می‌شود بدون بیهوشی بوده و در مرکز درمان ناباروری قم انجام می‌شود و بیمار نیز بلافاصله پس از عمل می‌تواند مرخص شود چرا که در این زمینه محدودیت پزشکی خاصی وجود ندارد.

مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین خاطرنشان کرد: این مرکز در خیابان فلسطین شرقی و ابتدای خیابان توحید واقع‌ شده و همچنین علاوه بر متخصصین درمان ناباروری، این مرکز متخصص ارولوژی داشته و همچنین مشاوره ژنتیک نیز انجام می‌دهد.

کریمی در پایان اظهار کرد: مرکز جدید دولتی درمان ناباروری، با مشارکت جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی قزوین تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.