سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از سهم زبان کشورهای مختلف در نشر علم دنیا و ارتقا ۲ پله ای سهم زبان فارسی در این تولید علم خبر داد.

 

محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ دو رتبه ارتقا یافت و به جایگاه ۱۵ جهان رسید.
وی افزود: هر چند زبان مقالات بخش اعظم مجلاتی که در پایگاه های استنادی اسکوپوس و ISI نمایه سازی می شوند، انگلیسی است، اما مجلات سایر زبان ها نیز در این پایگاه ها ثبت می شوند. بر اساس این قاعده نیازی نیست که متن مقاله به زبان انگلیسی منتشر شود، بلکه مجلات سایر زبان ها، برای هر مقاله علاوه بر زبان اصلی بایستی اطلاعات عنوان مقاله، چکیده، منابع و نویسندگان به زبان انگیسی نیز ارائه دهند.
دهقانی با بیان اینکه پایگاه های استنادی زبان متن مقاله را مشخص می کنند، عنوان کرد:. برای استفاده از متن مقالات هر زبان تسلط به آن لازم است. برخی مجلات دوزبانه هستند و مقالات هر زبان در طبقه مخصوص خود قرار می گیرند به این ترتیب پایگاه های استنادی با دقت زبان هر مقاله در هر مجله را ثبت می کنند.
وی با اشاره به انتشار شش صدم درصدی علم دنیا به زبان فارسی گفت: براساس اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس، در سال ۲۰۱۵ حدود ۹۲ درصد علم دنیا به زبان انگلیسی منتشر شده و زبان چینی حدود چهار درصد و زبان های اسپانیایی، آلمانی و فرانسه هر کدام یک درصد از نشر علم دنیا را به خود اختصاص داده اند. 
ارتقا 2 پله ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اظهار داشت: در سال ۲۰۰۹ رتبه زبان فارسی به عنوان زبان نشر علم در سطح بین المللی ۳۰ بود. این رتبه در سال ۲۰۱۰ به ۲۸، سال ۲۰۱۱ دوباره این رتبه ارتقا یافته و به ۲۴ رسید.
وی افزود: در سال ۲۰۱۲ رتبه زبان فارسی ۲۲ بود که در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ رتبه زبان فارسی به ۱۷ و در سال ۲۰۱۵ جایگاه زبان فارسی به ۱۵ ارتقا یافت.

ارتقا 2 پله ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا

دهقانی با توجه به اینکه مرتبا سهم زبان فارسی از تولید علم دنیا درحال افزایش است،یادآور شد: در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ سهم زبان فارسی به ترتیب به دو صدم درصد، سه صدم درصد  و چهار صدم درصد رسید و از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ با افزایش چند صدم درصدی رشد یافته و عدد شش صدم درصد را حفظ کرده است.

 گفتنی است؛ اطلاعات سال ۲۰۱۶ کامل نشده بنابراین نمی تواند مورد استناد قرار گیرد با این حال سهم زبان فارسی در حال حاضر هفت صدم درصد است.

ارتقا 2 پله ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا