سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک مشاور تحصیلی گفت: وجود اضطراب در صورتی که کنترل شده باشد نوعی عامل محرک محسوب می شود.

محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اضطراب و تاثیر آن در روند کنکور گفت: اضطراب پدیده‌ای طبیعی است که در تمامی مراحل زندگی با آن دست به گریبانیم. وجود آن نه‌ تنها بازدارنده نیست، بلکه ممکن است عامل محرک نیز باشد اما بحث ما در این جا نوعی اضطراب است که موجبات عقب‌گرد شخص را فراهم می‌کند و احساس ناخوشایند و دل‌شوره‌ای که با علایم جسمانی مشخص همراه است را به وجود می آورد.
وی با بیان اینکه تحقیقات نشان می‌دهد ترس و اضطراب بیش از ۷۵درصد کارآیی افراد را کاهش می‌دهد، ادامه داد: در صورتی‌ که بتوانیم با روش‌های صحیح، ترس و اضطراب را از بین ببریم، آرامش درونی عامل بسیار مؤثری در پیشرفت‌های ما به حساب می آید و روش‌های ساده‌ی ذهنی و راه کارهای عملی که در ادامه بیان می شود، در کاهش اضطراب شما و ایجاد آرامش تأثیر بسیار زیادی دارند.
این مشاوره تحصیلی عنوان کرد: افراد در هر لحظه در یک موضوع خاص غرق می‌شوند و ادامه‌ی زندگی را منوط به وقوع یا عدم وقوع اتفاق موردنظر می‌دانند در حالی که اگر کمی فکر کنیم، لحظات بسیاری را به یاد می آوریم که از موضوع خاصی مضطرب و نگران بوده‌ایم و با گذشت زمان(وقوع یا عدم وقوع آن موضوع) به هر صورت آن مسئله فراموش و شرایط دیگری جایگزین آن شده است.
پوردستمالچی عنوان کرد: تا چه زمان در اضطراب زندگی کنیم! در یک لحظه از ابتدا تا انتهای زندگی خود را تجسم کنید؛ موقعیتی که هم‌اکنون در آن قرار دارید و از آن می‌ترسید، چند درصد زندگی شماست؟ به واقع اگر از دوران کودکی تا جوانی، میان‌سالی و پیری را با یک نگاه کلی ببینیم متوجه می‌شویم، شرایط، هر لحظه در حال تغییر است و ما چون در آن موضوع غرق شده‌ایم، همه چیز را به آن وابسته می‌دانیم؛ در صورتی‌ که شاید یک هزارم لحظات زندگی ما را نیز تشکیل ندهد.
وی در پایان یادآور شد: برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید اما در آن غرق نشوید و تمامی زندگی خود را به آن وابسته نکنید.