سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی ISI، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با حمایت از ۷۵۷ طرح تحقیقاتی رتبه اول سرمایه‌گذاری علمی را به خود اختصاص داده است.

دکتر جعفر مهراد، رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: سال ۲۰۱۵ میلادی سالی است که میزان تولیدات علمی کشور در قالب مقالات پژوهشی علی‌رغم فشارهای مالی و تحریم‌های بانکی و اقتصادی، طبق آمار ISI نسبت به سال‌های قبل تا حدودی پیشرفت نشان می‌دهد.

وی تعداد مقالات علمی ایران در سال ۲۰۱۵ را ۳۴ هزار و ۶۳۱ مدرک ذکر کرد و ادامه داد: آمار ISI‌ نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از انتشارات علمی کشور مورد حمایت مالی موسسات و دانشگاه‌های کشور قرار گرفته و پژوهش موسسات آموزش عالی از سرمایه‌گذاری‌های علمی سود برده‌اند.

مهراد اضافه کرد: بر اساس آمارهای گزارش شده توسط ISI، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور که تحت عنوان «بنیاد ملی علوم ایران» ثبت شده است، با حمایت از ۷۵۷ طرح تحقیقاتی رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی، دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران، کاشان و تربیت مدرس به ترتیب با حمایت از ۲۷۴ طرح، ۲۶۴ طرح، ۱۷۵ طرح و ۱۳۶ طرح پژوهشی رتبه‌های دوم تا پنجم را در اختیار دارند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از ۱۲۵ طرح، دانشگاه فردوسی مشهد از ۱۱۹ طرح، شورای نانو فناوری ایران از ۱۰۹ طرح، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ۱۰۸ طرح و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با پشتیبانی از ۹۳ طرح رتبه‌های ششم تا دهم را از آن خود کرده‌اند.

وی با تاکید بر این که دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حمایت از ۸۶ طرح، شورای پژوهشی علوم پزشکی شیراز با حمایت از ۷۷ طرح، دانشگاه تبریز با حمایت از ۷۱ طرح، دانشگاه پیام نور با حمایت از ۷۰ طرح و دانشگاه اصفهان با حمایت از ۶۸ طرح در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.

رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی از نظر تعداد طرح‌های مورد حمایت

رتبه دانشگاه و موسسات پژوهشی تعداد طرح‌های مورد حمایت
۱ صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ۷۵۷
۲ دانشگاه تهران ۲۷۴
۳ دانشگاه علوم پزشکی تهران ۲۶۴
۴ دانشگاه کاشان ۱۷۵
۵ دانشگاه تربیت مدرس ۱۳۶
۶ پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ۱۲۵
۷ دانشگاه فردوسی مشهد ۱۱۹
۸ شورای نانو فناوری ایران ۱۰۹
۹ دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۱۰۸
۱۰ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۹۳
۱۱ دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۸۶
۱۲ شورای پژوهشی علوم پزشکی شیراز ۷۷
۱۳ دانشگاه تبریز ۷۱
۱۴ دانشگاه پیام نور ۷۰
۱۵ دانشگاه اصفهان ۶۸