سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – محققان سرویس بین‌المللی چرخش زمین و سامانه‌های مرجع (IERS) اعلام کرده‌اند که امسال یک ثانیه به روز ۳۱ دسامبر اضافه خواهد شد و ساعت‌ها زمان ۱۱ و ۵۹ دقیقه و ۶۰ ثانیه را نشان خواهند داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از گیزمودو، ثانیه‌های کبیسه هر چند وقت یکبار به ساعت بین‌المللی اضافه می‌شوند تا زمان هماهنگ جهانی که معیار سنجش بین‌المللی زمان است با تغییرات محور زمین منطبق شود.

محور زمین، ثابت نیست؛ کشش گرانش ماه و عوامل دیگری مانند زلزله‌های قدرتمند می‌توانند بر حرکت زمین بر محور خود تاثیر بگذارند. ثانیه‌های کبیسه تضمین می‌کنند که ساعت‌های اتمی با گردش سیاره که به تدریج کندتر می‌شود، منطبق هستند.

از آنجایی که این ثانیه‌های اضافی می‌توانند مشکلاتی را برای سیستم‌های رایانه‌ای ایجاد کنند، برخی خواستار حذف آن‌ها شده‌اند. اما این امر به زودی رخ نخواهد داد. در ماه نوامبر، نمایندگان در نشست جهانی ارتباطات رادیویی در ژنو به این نتیجه رسیدند که تصمیم‌گیری در مورد استفاده از ثانیه‌های کبیسه را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق بیندازند.

سرویس بین‌المللی چرخش زمین برای ایجاد سردرگمی کمتر با تنظیمات یک ثانیه‌ای، این افزایش را همیشه شش ماه زودتر در روز ۳۰ ژوئن یا ۳۱ دسامبر اعلام می‌کند. این سازمان از سال ۱۹۷۲ تاکنون ۶۲ ثانیه کبیسه را به سال‌ها افزوده و جدیدترین آن در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ انجام شد.

سرویس بین‌المللی چرخش زمین مسئول تعیین استانداردهای زمان و چارچوب مرجع به‌ویژه از طریق گروه‌های پارامترهای سوگیری زمین (EOP) و سامانه بین‌المللی مرجع آسمانی (ICRS) است. کارکنان این سازمان به تعیین وقت دقیق بین‌المللی می‌پردازند.