سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با تشریح وضعیت دانشگاه‌های آسیا در رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۶ میلادی تاکید کرد: دانشگاه‌های آسیای جنوبی باید سیاست‌زدایی را در راس برنامه‌های خود قرار دهند.

رتبه بندی دانشگاه‌ها

دکتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط پایگاه تایمز، اظهار کرد: در این رتبه بندی هیچ یک از دانشگاه‌های پاکستان در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار ندارند که این امر نشان‌دهنده وضعیت ملال‌آور آموزش عالی در این کشور است.

وی در عین حال اضافه کرد: با وجود این برای نخستین‌بار در رتبه بندی تایمز تعداد دانشگاه‌های ممتاز از ۱۰۰ دانشگاه به ۲۰۰ دانشگاه گسترش یافته است که در این شرایط نام دو دانشگاه پاکستان در فهرست دانشگاه‌های برتر آسیا مشاهده می‌شود.

مهراد، دانشگاه «قائد اعظم» اسلام آباد و دانشگاه ملی «علوم و تکنولوژی» را دو دانشگاه پاکستان دانست که به ترتیب در جایگاه‌های ۱۰۱ و ۱۲۱ این رتبه قرار گرفته‌اند و ادامه داد: هندوستان در این رتبه بندی با ۸ دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر شرایط بهتری را در آسیای جنوبی رقم زده است.

رییس علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز ادامه داد: در حالی که همسایگان این کشور یعنی پاکستان و بنگلادش دارای ۳ دانشگاه ممتاز هستند و سنگاپور برای اولین بار دارای ۲ دانشگاه برتر در میان کشورهای آسیای جنوبی است که شامل دانشگاه ملی سنگاپور بوده که در صدر جدول رتبه بندی تایمز قرار گرفته و دانشگاه فنی نانگ یانگ که مشترکا با دانشگاه پکن در جایگاه دوم قرار گرفته است.

وی با تاکید بر این که ۵۵ دانشگاه چین در فهرست جدول رتبه‌بندی مشاهده می‌شود، خاطر نشان کرد: نام جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با ترکیه با ۱۱ دانشگاه، رژیم اشغالگر قدس با ۶ دانشگاه، عربستان سعودی با ۴ دانشگاه، مالزی با ۲۴ دانشگاه و هنگ کنگ با ۶ دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر آسیا مشاهده می‌شود.

این چهره ماندگار علمی کشور، افزود: رتبه دانشگاه صنعتی شریف مشترکا با دانشگاه متروپلیتن توکیو و دانشگاه اولسان کره جنوبی ۵۲، دانشگاه علم و صنعت ایران ۵۷، دانشگاه صنعتی اصفهان ۶۱ و صنعتی امیرکبیر ۷۶ است.

مهراد اضافه کرد: بر اساس رتبه‌بندی تایمز، رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در فاصله ۱۰۱ تا ۱۱۰، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی بین ۱۳۱ تا ۱۴۰، دانشگاه تهران بین ۱۴۱ تا ۱۵۰ و دانشگاه شهید بهشتی بین ۱۵۱ تا ۱۶۰ قرار دارد.

رییس علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز با تاکید بر این که برای توسعه و ارتقای رتبه دانشگاه‌های آسیا نیاز به تلاش بیشتری است، در این باره توضیح داد: به عنوان مثال پاکستان در دهه ۲۰۱۰ میلادی اصلاحات مناسبی را در سطوح بالاتر از نظر تامین بودجه و سرمایه گذاری در آموزش عالی به عمل آورد؛ ولی متاسفانه بحران‌های سیاسی چند سال اخیر تاثیر منفی در بخش آموزش عالی گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های آسیای جنوبی در حالی که استانداردهای آموزشی و نیز روش‌های اجبار بخشی را افزایش می‌دهند؛ ولی باید سیاست‌زدایی را در راس برنامه‌های خود قرار دهند.

به گفته مهراد، در سال ۲۰۱۳ میلادی هند و پاکستان در مقایسه با چین به ترتیب ۱۷ هزار و ۴۸۴ و ۴ هزار و ۲۷۸ مقاله تولید کردند؛ در حالی که تولیدات چین در این سال ۷۱ هزار و ۳ مقاله بوده است.

مهراد با بیان این که کشور پاکستان در رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۶ میلادی فاقد دانشگاه برتر در میان دانشگاه‌های ممتاز آسیایی بوده است، گفت: این در حالی است که سایر کشورهای آسیایی مانند چین با ۲۶ دانشگاه‌، مالزی با ۵ دانشگاه، سنگاپور با ۳ دانشگاه، کره جنوبی با ۱۸ دانشگاه، اندونزی با ۲ دانشگاه و تایوان با ۱۲ دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز یادآور شد: با این وجود ۵ دانشگاه کشور پاکستان شامل «لاهور»، دانشگاه «ملی علوم و فناوری اسلام آباد»، دانشگاه قائد اعظم و انستیتو مهندسی و علوم پیشرفته مشترکا هر کدام با رتبه ۱۴۹ و دانشگاه آقاخان با رتبه ۱۸۳ در میان ۲۰۰ دانشگاه ممتاز آسیا دیده می‌شوند.

مهراد تصریح کرد: در رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۶ میلادی نظام آموزش عالی پاکستان در پایین جدول و با امتیاز ۹٫۲ در مقایسه با چین با امتیاز ۸۳٫۵، کره جنوبی با امتیار ۸۰٫۱، هند با امتیاز ۶۰٫۹، عربستان سعوی با امتیاز ۳۶٫۷، ترکیه با امتیاز ۲۶٫۱، قزاقستان با امتیاز ۲۵٫۱، لبنان با امتیاز ۱۹٫۸ و امارات متحده عربی با امتیاز ۱۰٫۹ قرار دارد.